Koniec z szalikami, kominami, chustami i innymi osłonami ust i nosa, które nie są maseczkami ochronnymi. Taką decyzję podjął resort zdrowia na podstawie rekomendacji ekspertów ds. COVID-19. Wiele osób stanęło po raz kolejny przed wyborem odpowiedniej maseczki ochronnej. Na co trzeba zwrócić uwagę? Jak odróżnić oryginalny certyfikat jakości od znaczka "China Export"?
Jakie obostrzenia wróciły od 27 lutego? Przypominamy
Maseczki medyczne i filtrujące muszą spełniać normy europejskie. Medyczne muszą być zgodne z normą EN 14683, spełniać odpowiednie warunki dotyczące skuteczności filtracji drobnoustrojów (BFE), czystości mikrobiologicznej, różnicy ciśnień, a także wykazywać odporność na przesiąkanie cieczy.
W przypadku maseczek medycznych to producent przeprowadza właściwą procedurę zgodności z normą EN14683. Jeśli produkty przejdą procedurę z pozytywnym wynikiem producent kwalifikuje te maseczki do I albo II typu i wystawia deklarację zgodności UE, która mówi, że jego produkt spełnia wymogi zgodne z rozporządzeniem dotyczącym wyrobów medycznych i umieszcza na opakowaniu znak CE (Conformité Européenne). I przy tym znaczki musimy się zatrzymać na dłużej.
Zanim sięgniemy po maseczki z certyfikatem CE musimy nauczyć się odróżniać "Conformité Européenne" od "China Export". Ten drugi znak łudząco podobny do oryginału powstał po to, żeby zmylić konsumentów. Nie służy on potwierdzeniu zgodności produktu z normami i nie jest nigdzie zarejestrowany. A mimo to jest używany i wprowadza nas w błąd.
Czym różni się oryginalny CE od chińskiej podróbki? W oryginalnym znaku CE litery mają tę samą wysokość, jest między nimi widoczny odstęp (wpisane są w dwa okręgi zachodzące na siebie). Środkowa belka litery E jest krótsza niż pozostałe dwie.
W przypadku "China Export" między literkami C i E jest minimalna odległość, a środkowa belka w literze E jest dłuższa. Używanie znaczka CE oznaczającego "China Export" jest zagrożone karą grzywny z powodu naruszenia art. 47 ustawy z dn. 30 sierpnia 2002 r o systemie oceny zgodności.