Motoryzacja idzie do przodu. Nikogo nie dziwią już takie udogodnienia jak automatycznie włączane wycieraczki, gdy z nieba spadnie deszcz czy asystent pasa ruchu, który nie pozwoli nam wyjechać poza linie wyznaczone na drodze. Jednym z udogodnień fabrycznie montowanych w większości nowych samochodów jest czujnik zmierzchu. Dzięki niemu - teoretycznie - kierowca może zapomnieć o kontrolowaniu świateł. System sam włącza odpowiedni rodzaj świateł, w zależności od pory dnia. To bardzo dobre rozwiązanie szczególnie dla osób, którym często zdarzało się całkowicie zapominać o włączaniu świateł.
Najczęściej samochody w ciągu dnia jeżdżą na tak zwanych światłach do jazdy dziennej. Pozwalają one na oszczędność żarówek czy żarników w przypadku świateł xenonowych. Mogą one jednak również narazić kierowców na mandat. Dlaczego?
Światła do jazdy dziennej: Mandat może otrzymać KAŻDY KIEROWCA! W jakiej sytuacji?
Włączcie światła mijania, włączcie myślenie - apeluje Policja do kierowców! A chodzi o coraz popularniejsze światła do jazdy dziennej. Przepisy jasno mówią, że tych można używać tylko, gdy jest doskonała widoczność.
Jeżeli te warunki się pogarszają niezależnie od tego, że mamy jeszcze cały czas dzień, czyli zaczyna padać deszcz, robi się mglisto albo zaczyna szybko się ściemniać, to wtedy należy natychmiast przełączyć te światła do jazdy dziennej na światła mijania
mówi nam Maciej Święcichowski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. To dlatego, że LED-owe zazwyczaj paski są tylko z przodu samochodu. Z tyłu pojazd jest nieoświetlony, a co za tym idzie może być on niewidoczny dla innych uczestników ruchu.
Co może powodować niebezpieczne sytuacje na drodze, bo dajmy na to piesi, którzy nie zawsze dokładnie się rozglądają mogą wejść nam przed samochód, bo nas nie zauważą, ale również samochody, które jadą za nami mogą nas niewystarczająco szybko zauważyć i może po prostu dojść do kolizji.
Nowoczesne samochody posiadają bardziej zaawansowane czujniki, które na przykład w trakcie opadów deszczu, automatycznie przełączają światła dzienne na mijania. Warto jednak kontrolować to czy system jest wystarczająco precyzyjny.
W przypadku aut starszych często zdarza się, że kierowcy na własną rękę montują oświetlenie do jazdy dziennej. Nie zawsze spełnia ono wymagane prawem warunki. Posłuchajcie całej rozmowy z Maciejem Święcichowskim z KWP Poznań.
Policja w Wielkopolsce, ale nie tylko kontroluje kierowców. Jeżeli w nieodpowiedni sposób korzystają oni z oświetlenia w samochodzie mogą otrzymać mandat - 100 złotych i 2 punkty karne.