W miniony piątek Sejm przyjął ustawę o świadczeniu wspierającym, która została rozszerzona o przedłużenie o rok możliwości korzystania z programu Mały ZUS plus. Program ten umożliwia przedsiębiorcom o rocznych przychodach nieprzekraczających 120 tys. zł płacenie obniżonych składek na ubezpieczenia społeczne. Przepisy mają wejść w życie od 1 sierpnia bieżącego roku. Obecnie ustawa będzie rozpatrzona przez Senat.
Polecany artykuł:
W trakcie środowej konferencji prasowej Buda podkreślił, że Mały ZUS plus stanowi rozwiązanie dedykowane dla bardzo małych przedsiębiorców, takich jak korepetytorzy, fryzjerzy czy makijażyści, którzy uzyskują dochód do wysokości 120 tys. złotych. Buda dodał, że to rozwiązanie umożliwia obniżenie składek o około 50 procent.
Buda oznajmił, że okres płacenia obniżonego ZUS-u zostanie wydłużony o rok, liczony od daty wejścia w życie przepisów, czyli od 1 sierpnia. Jasno określił, że ta zmiana dotyczyć będzie zarówno tych małych przedsiębiorców, którzy obecnie korzystają z tej preferencji, jak i tych, którzy utracili do niej uprawnienia. - Te osoby, które korzystały z tego uprawnienia i utraciły je w 2023 r., będą mogły uzyskać podobne świadczenie od 1 sierpnia przez okres roku (...), jeśli tylko spełniają kryterium przychodu - powiedział Buda.
Minister Rozwoju przekazał, że w tym roku koszt Małego ZUS plus dla budżetu państwa szacowany jest na około 300 milionów złotych. - W kolejnych latach łącznie to może być nawet 2 mld zł. Jeśli chodzi o liczbę przedsiębiorców, to liczymy, że jeszcze w 2023 r. skorzysta z tego rozwiązania ponad 60 tys. małych przedsiębiorców - stwierdził.