Potwierdzono pierwszy przypadek małpiej ospy w Polsce!

i

Autor: Davor Puklavec/PIXSELL/East News

Małpia ospa wykryta w Polsce. MZ potwierdziło pierwszy przypadek!

2022-06-10 12:41

W Polsce potwierdzono pierwszy przypadek małpiej ospy – poinformował w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej zorganizowanej na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Małpia ospa to rzadka, odzwierzęca choroba wirusowa. Zwykle występuje w zachodniej i środkowej Afryce.

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał dziś, że w Polsce potwierdzono pierwszy przypadek małpiej ospy. - Mieliśmy ok. 10 podejrzeń małpiej ospy, próbki są badane. 10 czerwca to dzień, gdy mamy pierwszy przypadek – powiedział szef MZ podczas konferencji prasowej zorganizowanej na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz podał, że pacjent jest na izolacji w szpitalu, przeprowadzono z nim wywiad epidemiologiczny. Resort nie podaje szczegółów dotyczących pacjenta, ani miejsca jego hospitalizacji.

CZYTAJ TAKŻE: Małpia Ospa: OBJAWY. Po czym poznać, że zachorowałeś?

Małpia ospa. Tysiące przypadków poza Afryką

Małpia ospa to rzadka, odzwierzęca choroba wirusowa. Zwykle występuje w zachodniej i środkowej Afryce. Wśród symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia się na resztę ciała. Przypadki zakażenia wirusem małpiej ospy zarejestrowano ostatnio m.in. w Niemczech, Szwajcarii, Belgii, Włoszech, Portugalii, Austrii , Szwecji, a także w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii, gdzie wykryto najwięcej zakażeń.

Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus informował w środę, że poza afrykańskimi krajami endemicznymi wykryto już ponad tysiąc przypadków zakażenia małpią ospą. Obecność wirusa stwierdzono w 29 państwach. Podkreślił, że nie stwierdzono jeszcze ani jednego przypadku śmiertelnego.

Na terenie kampusu Uniwersytetu w Białymstoku powstało obserwatorium astronomiczne i planetarium

Małpia ospa w Polsce. MZ w maju wprowadziło wytyczne

Pod koniec maja MZ informowało, że działając z wyprzedzeniem przygotowało rozwiązania prawne, które pozwolą na bieżąco monitorować sytuację i izolować osoby podejrzane o zakażenie. Opracowano m.in. model badania, procedury postępowania i zakup szczepionek dla personelu medycznego, który może mieć kontakt z zakażeniem.

Minister podpisał w maju trzy rozporządzenia dotyczące małpiej ospy. Pierwsze z nich włączyło małpią ospę do wykazu chorób zakaźnych. Kolejne wprowadziło obowiązek raportowania do stacji sanitarno-epidemiologicznych przez szpitale i przychodnie każdego podejrzanego przypadku, który może być małpią ospą. Trzecie z rozporządzeń dotyczyło obowiązku izolacji i hospitalizacji osób zakażonych.

Resort opublikował też wówczas m.in. instrukcja dla placówek medycznych, dotyczącą pobierania i przekazywania próbek materiału do badania. W wytycznych wskazano także m.in., że podstawowym zalecanym materiałem do badania diagnostycznego jest materiał ze zmian skórnych, w tym wymazy z powierzchni zmiany lub wysięku, łuski z więcej niż jednej zmiany lub strupy ze zmian. Określono także inne uzupełniające materiały kliniczne. Opisano także m.in. sposób przechowywania i transportu

Jak groźna jest małpia ospa?

Posłuchaj podcastu i sprawdź, co wiadomo!

Listen to "Małpia ospa - co o niej wiem i dlaczego nie warto panikować? Dr. Michał Sutkowski" on Spreaker.