Przez cały długi weekend nad bezpieczeństwem podróżujących i płynnością ruchu będzie czuwało więcej policjantów niż zazwyczaj i to zarówno w radiowozach oznakowanych jak i nieoznakowanych, na motocyklach i w motorówkach.
W trakcie majówki policjanci będą kłaść duży nacisk na przestrzeganie ograniczeń prędkości. Będą prowadzone też kontrole stanu trzeźwości oraz stanu technicznego pojazdów, a na drogach będzie zwiększona liczba pojazdów nieoznakowanych i motocykli. Na ulicę wyjedzie też specjalna grupa SPEED.
Największą popularnością w okresie długiego weekendu majowego cieszą się zwykle obszary górskie, nadmorskie oraz wschodnia część kraju otoczona dziką przyrodą. W związku z tym okolice większych miast są narażone na korki, zwłaszcza w dniu wyjazdu na tegoroczną majówkę, a więc również w piątek 29 kwietnia. Tegoroczny długi weekend jest przerwany pracującym poniedziałkiem 2 maja, jednak nie dla tych którzy wzięli na ten czas urlop, zyskując znacznie więcej czasu wolnego.
Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!
W okresie długiego weekendu majówkowego kierowcy mogą się również spodziewać wzmożonych kontroli policji, która będzie czuwać nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników ruchu drogowego. Przypominamy, że za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h można zapłacić mandat w wysokości 1 500 zł. W ubiegłym roku najmocniej kontrolowanymi trasami przez policję były drogi krajowe nr 80 i 97, jak również DK 47, na której odnotowano w tym czasie 11 kontroli na 1 km trasy. Poza tymi drogami, wśród najczęściej kontrolowanych przez policję tras znalazły się także DK 17, DK6 oraz DK86, DK81, DK10, DK67.
Policja przypomina także aby być uważnym nie tylko na drodze. Jeśli wyjeżdżamy na majówkę, warto zabezpieczyć także swój dom! Oto kilka praktycznych porad dla tych którzy wyjeżdżają:
- Najlepszym zabezpieczeniem mieszkania jest życzliwy sąsiad.
- Jeżeli wyjeżdżamy poprośmy zaprzyjaźnionego sąsiada lub członków rodziny (oczywiście jeśli mamy do nich zaufanie), aby zaopiekowali się naszym mieszkaniem i stwarzali pozory pobytu właściciela, np. otwierając okna na jakiś czas, włączając światło wieczorem. Zasugerujmy, aby zabierali z wycieraczki gazetki reklamowe, może to być znak, że w mieszkaniu nikogo nie ma.
- Przed wyjazdem zabezpieczmy mieszkanie, przede wszystkim zamknijmy drzwi i okna, a w budynkach wolno stojących pamiętajmy o zamknięciu okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które złodziej może łatwo dostać się do domu.
- Nie nagłaśniajmy informacji o planowanym dłuższym wyjeździe.
- Starajmy się podczas naszej nieobecności nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów lub znacznej gotówki.
- Pamiętajmy o tym, by zakręcić zawory z wodą i gazem.
- Gdyby po powrocie okazało się, że do naszego mieszkania dokonano włamania niczego nie ruszajmy i natychmiast poinformujmy o tym fakcie Policję.