Wydłużenie kwarantanny do 30 dni
Decyzję o okresie trwania kwarantanny podejmują organy inspekcji sanitarnej. Do tej pory maksymalny okres wynosi 21 dni. Jeśli jednak zmiany szykowane w nowym projekcie wejdą w życie, będzie mógł on zostać wydłużony do 30 dni.
Czytaj też: Ile trwa kwarantanna? Kogo obejmuje? Czym jest automatyczna kwarantanna? [PORADNIK]
Jakie jest uzasadnienie zmian? Zgodnie z nim chodzi o potrzebę zapewnienia możliwości ustalenia czasu niezbędnego do przeprowadzenia czynności związanych z dochodzeniem epidemiologicznym. Ma to umożliwić zatrzymanie dalszej transmisji koronawirusa w przypadku osób zakażonych.
Powyższe nie oznacza, że każda osoba z pozytywnym testem będzie wysyłana na 30-dniową kwarantannę. Jak zaznaczył minister zdrowia, będzie to raczej możliwość, a nie konieczność, z której skorzysta sanepid i inne organy sanitarne. Zmiana pomagać ma przede wszystkim w sytuacji, gdy okaże się, że liczba dziennych zakażeń oraz zgonów dynamicznie rośnie i instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo powinny podjąć kroki odpowiednie do zatrzymania dalszej transmisji wirusa.
Możliwe ponadto, że sanepid będzie chętnie korzystał z nowych uprawnień szczególnie w stosunku do osób powracających zza granicy, z wyjątkiem ozdrowieńców i zaszczepionych.
Dłuższy okres izolacji
Zmiany w projekcie przewidują także wydłużenie okresu trwania izolacji. Zgodnie z nimi sanepid zyska możliwość wystąpienia do lekarza sprawującego opiekę nad osobą zakażoną o przedłużenie izolacji lub izolacji w warunkach domowych. Po zmianie przepisów izolacja trwałaby aż do poddania się przez osobę izolowaną testowi na koronawirusa i uzyskania wyniku negatywnego. Nie miałoby wówczas znaczenia, czy izolowany wykazuje objawy COVID-19, czy też nie.