Linia sukcesji w Wielkiej Brytanii. Kto obejmie tron po królowej Elżbiecie?

i

Autor: DANIEL LEAL/AFP/East News EN_01525627_1141.jpg

Linia sukcesji w Wielkiej Brytanii. Kto obejmie tron po królowej Elżbiecie?

2022-09-10 8:11

Królowa Elżbieta II panowała w Wielkiej Brytanii przez 69 lat. W czwartek 8 września z Pałacu Buckingham dotarły informacje o tym, że pogorszył się stan zdrowia monarchy. Wieczorem królowa Elżbieta II umarła. Kto obejmie po niej tron? Jak wygląda linia sukcesji w Wielkiej Brytanii.

W komunikacie Pałacu Buckingham z czwartku (8 września) po przeprowadzeniu badań lekarze królowej obawiali się o zdrowie Królowej Elżbiety II. Zalecono jej, aby stale pozostawała pod nadzorem medycznym. Najważniejsza osoba w Wielkiej Brytanii obecnie czuje się dobrze i przebywa w Balmoral. Do zamku w Szkocji przybyli wszyscy najbliżsi seniorki, a wieczorem poinformowano o śmierci królowej Elżbiety II. 

ZOBACZ TAKŻE: Jaki jest stan zdrowia królowej Elżbiety II? Rodzina królewska już w Balmoral

Zasady dziedziczenia brytyjskiego tronu

Zasady dziedziczenia brytyjskiego tronu są ściśle określone dokumentami. M.in. chodzi o deklaracje praw z 1689 roku, czyli Bill of Rights oraz ustawie angielskiej Act od Settlement z 1701 roku. To najważniejsze brytyjskie akty ustrojowe, które znowelizował w 2013 r. dokument Succession to the Crown Act.

Przed wejściem ustawy z 2013 r. zasady dziedziczenia tronu wyglądały tak:

  1. dziedziczyć mogą wyłącznie pochodzący ze związków małżeńskich potomkowie księżniczki Palatynatu Zofii,
  2. tron przechodzi zgodnie z zasadą primogenitury męskiej, czyli prawo pierwszeństwa w dziedziczeniu przysługujące najstarszemu synowi. Córki dziedziczą dopiero po synach i ich potomkach;
  3. wyznanie nieanglikańskie lub poślubienie katolika odsuwa od dziedziczenia.

ZOBACZ TAKŻE: Pogorszył się stan zdrowia królowej Elżbiety II. Lekarze są zaniepokojeni

Kto będzie następcą królowej Elżbiety II?

Dopiero w październiku 2011 roku na szczycie Wspólnoty Narodów w Perth zdecydowano o zniesieniu zakazu małżeństw monarchów i następców tronu z katolikami, a także odstąpiono od pierwszeństwa mężczyzn przed ich żeńskim rodzeństwem. Dzięki Succession to the Crown Act zniesiono primogeniturę męską, złagodzono przepis dotyczący poślubienie katolika. Co to oznacza? Teraz już nie odsuwa się takiej osoby od dziedziczenia. Co więcej, obecnie zgody monarchy wymagają jedynie małżeństwa pierwszych sześciu kandydatów do brytyjskiego tronu.

ZOBACZ TAKŻE: Elżbieta II. Oto najważniejsze informacje o królowej Wielkiej Brytanii

Pierwszy do przejęcia tronu po Elżbiecie II jest jej najstarszy syn książę Karol. I to on zostanie nowym królem Wielkiej Brytanii. Gdyby zdecydował się on zrzec korony, nowym królem Wielkiej Brytanii byłby jego najstarszy syn książę Wilhelm, znany bardziej jako książę William.

Najstarszy syn księcia Karola doczekał się trójki dzieci i to one, zaraz po nim samym, są następne w kolejce do tronu. Ciekawostką jest to, że mają one pierwszeństwo nawet przed samym bratem Williama, księciem Harrym. Dlatego w dalszej kolejności są:

  • 3. Książę George (najstarszy syn księcia Williama),
  • 4. Księżniczka Charlotte (drugie dziecko księcia Williama),
  • 5. Książę Louis (najmłodszy syn księcia Williama).

Dopiero na 6. miejscu w kolejce do tronu Wielkiej Brytanii jest drugi syn księcia Karola – książę Harry.

ZOBACZ TAKŻE: Operacja London Bridge - co to jest? Jak wyglądają procedury na wypadek śmierci królowej Wielkiej Brytanii?