Protesty przeciwko Lex TVN odbyły się w całym kraju w niedzielę, 19. grudnia. Demonstracje zorganizowano między innymi w Krakowie, Poznaniu, Katowicach, Łodzi, Wrocławiu i Szczecinie, zaś największa miała miejsce w Warszawie pod Pałacem Prezydenckim. Tłumy manifestujących na ulicach polskich miast to reakcja na przyjęcie przez Sejm nowelizacji ustawy medialnej w piątek, 17. grudnia. Tego dnia, bez żadnych wcześniejszych zapowiedzi, Sejmowa Komisja Kultury wróciła do kwestii ustawy, którą we wrześniu odrzucił Senat. Komisja opowiedziała się za odrzuceniem uchwały Senatu, a nowelizację przyjęto i skierowano do podpisu Prezydenta. Jej losy zależą więc od Andrzeja Dudy. W sieci pojawił się skierowany do niego apel o zawetowanie Lex TVN. Więcej o całej sprawie przeczytacie w dalszej części artykułu.
Czym jest Lex TVN?
Nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji media nazwały Lex TVN. Wiele osób uważa bowiem, że dokument miałby ułatwić przejęcie stacji. Nowelizacja jest w założeniu prawem zakazującym kapitałowi spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego posiadania pakietu większościowego w polskich mediach. Więcej wyjaśnień dotyczących Lex TVN znajdziecie w tym artykule.
Polecany artykuł:
Lex TVN - protesty w 120 miastach
Protesty przeciwko ustawie odbywały się pod hasłem "Wolne media, wolni ludzie, wolna Polska". Według zapowiedzi zamieszczonych przez Komitet Obrony Demokracji, organizowanych było 120 demonstracji. Akcje wspierały liczne media i organizacje, jak chociażby Strajk Kobiet, Akcja Demokracja czy #Wolne Sądy.
Manifestantom zależało również na dotarciu z przekazem do Prezydenta Andrzeja Dudy. Apel o veto nowelizowanej ustawy o radiofonii i telewizji pojawił się też w sieci.
Lex TVN - 2,4 mln podpisów pod Apelem do Prezydenta
Apel wystosowała sama stacja TVN. W jego treści przeczytać możemy:
17 grudnia Sejm uchwalił ustawę LEX TVN. Jest to atak na wolne media, który ma pozbawić Państwa możliwości oglądania wszystkich kanałów TVN. Prosimy o podpisanie apelu w obronie stacji.Dziękujemy za wsparcie.
Wolne media są fundamentem demokracji. Chcę, by decyzja o tym, który kanał telewizyjny oglądam, należała wyłącznie do mnie. Chcę mieć dostęp do różnorodnych informacji, programów i rozrywki.
Atak na wolność mediów ma daleko idące konsekwencje dla przyszłości Polski. Niszczone są wzajemne relacje z USA, największym sojusznikiem i gwarantem bezpieczeństwa naszego kraju. Nie możemy na to pozwolić! Potrzebujemy silnej, opartej na zaufaniu współpracy z międzynarodowymi partnerami.
W związku z tym apeluję do Prezydenta RP Andrzeja Dudy, aby niezwłocznie zawetował LEX TVN.
Jak przekazuje TVN, do godziny 11:00 w poniedziałek, 20. grudnia pod apelem podpisało się 2,4 miliona osób. Ta liczba zapewne wzrośnie. Wszyscy - obywatele i obywatelki oraz liczne media w Polsce - czekają teraz na to, co w sprawie ustawy zrobi Prezydent Andrzej Duda. Głowa państwa może dokument podpisać, zawetować, lub wysłać do Trybunału Konstytucyjnego celem ustalenia zgodności z ustawą zasadniczą. Ma na to 21 dni od momentu, w którym ustawa trafiła na biurko. O każdej z decyzji, gdy tylko zapadnie, poinformujemy niezwłocznie. Apel w obronie TVN znajdziecie zaś tutaj oraz w poniższym poście na FB.