Nasza planeta na przestrzeni tysięcy lat wielokrotnie pokazała, jak jest ciekawym i jednocześnie nieprzewidywalnym zjawiskiem. Ostatnio otrzymaliśmy kolejny dowód potwierdzający tę tezę. Naukowcy doszli do przełomowego odkrycia, że spośród 73 300 gatunków drzew szacunkowo występujących na świecie, aż 9200 w ogóle nie zostało odkrytych! Jak czytamy w BBC, o tym najnowszym badaniu napisano na łamach czasopisma naukowego "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Badacze oparli się na bazie danych dziesiątek milionów drzew na ponad 100 tys. powierzchni leśnych na całym świecie. Wykorzystali przy tym techniki statystyczne, aby przewidzieć liczbę gatunków drzew. I dzięki temu wyszło im, że aż 12,6 proc. gatunków drzew nie zostało jeszcze odkrytych.
Z badania wynika, że aż 43 proc. z nich występuje na terenie Ameryki Południowej, 22 proc. w Eurazji, 16 proc. w Afryce, 15 proc. w Ameryce Północnej, a najmniej w Oceanii (11 proc.).
Czy najnowsze odkrycie doprowadzi do rewolucji w nauce? Czy należy szykować się na zmiany w lekcjach biologii? Raczej nie doprowadzi do tego, że nagle wszystkie podręczniki trzeba będzie napisać od nowa. Szybciej, z uwagi na to, że większość tych rzadkich gatunków rośnie w lasach tropikalnych i szybko dochodzi do ich wymierania, może doprowadzić do działań w kwestii ochrony tych okazów. Przy okazji może wpłynąć zintensyfikowanie walki z globalnym ociepleniem.