Spis treści
- Molnupiravir: Co to za lek?
- Kiedy molnupiravir trafi do lekarzy rodzinnych?
- Leku na Covid-19 zabraknie?
Jeszcze w poniedziałek 24 stycznia lub we wtorek 25 stycznia lek przeciw Covid-19 trafi do lekarzy rodzinnych - deklaruje szef resortu zdrowia, Adam Niedzielski. Od kilku tygodni jest w Polsce, także na oddziałach covidowych, onkologicznych i w stacjach dializ. Otrzymują go chorzy z obniżoną odpornością i zakażeni koronawirusem. Teraz jednak trafi do szerszego obiegu.
Czytaj także: Nauka zdalna po feriach? Jest komentarz ministra zdrowia. Postawił jeden WARUNEK!
Molnupiravir: Co to za lek?
Molnupiravir to pierwszy specyfik podawany doustnie w formie tabletki. Powstrzymuje namnażanie wirusa we wczesnej fazie choroby. - W początkowej fazie, bo do piątej doby choroby, doustnie dwa razy dziennie przez pięć dni. Być może to się kiedyś uda, że ten lek będzie mógł być podawany także u pacjentów ambulatoryjnych. To zmniejszyłoby tendencję do pogłębiania się tej choroby i być może pozwalałoby zahamować ją na wcześniejszych etapach, tak żeby pacjent nie musiał trafić do szpitala - tłumaczy Anna Grzywa-Celińksa z oddziału izolacyjnego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie.
Kiedy molnupiravir trafi do lekarzy rodzinnych?
- Dzisiaj już leki będą z RARS wyjeżdżały (...) do lekarzy rodzinnych. To jest taka pierwsza partia, być może dziś, czy jutro, bo sprawdzamy dokładnie, kiedy transport nastąpi - odpowiedział szef resortu zdrowia. - Już nie tylko w szpitalach hemato-onkologicznych, już nie tylko w stacjach dializ, ale również przez lekarzy rodzinnych będziemy dystrybuowali ten lek wczesnego leczenia, wczesnego reagowania - dodał Niedzielski.
Leku na Covid-19 zabraknie?
W ubiegłym tygodniu rzecznik Minister Zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że Polska dysponuje kilkunastoma tysiącami sztuk tego leku, z czego 3 tys. zostało rozdysponowane pomiędzy stacje dializ oraz szpitale hemato-onkologiczne. Zapowiedział, że w resorcie przygotowywane są rozwiązania, aby mogli go podawać pacjentom także lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej.
Według dzisiejszych zapowiedzi ministra, lek ma być wysłany z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych do poradni rodzinnych i podawany pacjentom w domach. Polska dysponuje kilkunastoma tysiącami sztuk leku.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!