Na stronie Nadleśnictwa Dojlidy pojawiła się informacja o niezwykle groźnym chrząszczu, którego trucizna może zabić. Mowa o oleicy krówce - gatunku chrząszcza z rodziny majkowatych o ciemnogranatowym, niebieskoczarnym lub czarnym ubarwieniu ciała z metalicznym połyskiem. Jest dość duży, długość jego ciała może wynosić nawet 35 mm.
Oleica krówka - chrząszcz, którego trucizna może zabić. Jaka dawka jest śmiertelna dla człowieka?
Jak informują leśnicy, podczas sytuacji stresowych owad wydziela oleistą żółtą ciecz, zawierającą silnie trującą związek chemiczny- kantarydynę - jedną z najsilniejszych toksyn występujących w przyrodzie. Dawniej kantarydynę wykorzystywano w medycynie (pobudza zakończenia nerwowe i błony śluzowe układu moczowo-płciowego), jako afrodyzjak i do produkcji trucizny. - Dawka śmiertelna dla człowieka wynosi około 0,03 g tej substancji. Chociaż pojedynczy owad nie potrafi wyprodukować aż takiej ilości kantarydyny, to jego "porcja", może silnie podrażnić ludzką skórę, szczególnie gdy substancja dostanie się do nosa i oczu - tłumaczą.
CZYTAJ TEŻ: Niezwykle rzadki owoc w polskich lasach! Jest reliktem epoki lodowcowej [ZDJĘCIA]
Oleica krówka - gdzie można ją spotkać?
Oleica krówka występuje na terenie całego kraju, spotykana jest jednak dość rzadko. Preferuje zbiorowiska traw na nasłonecznionych terenach, polanach, łąkach. Dorosłe owady można spotkać od kwietnia do czerwca.