"Inwestujemy w szkołę, bo edukacja jest naszą przyszłością. Szkoła to miejsce, w którym chcemy odkrywać talenty uczniów. Chcemy dać im do tego narzędzia. Temu służy program Laboratoria Przyszłości” - powiedział Czarnek podczas otwarcia Laboratorium Przyszłości w szkole w Grabowcu.
Wójt gminy Grabowiec Bartosz Popek ocenił w rozmowie z PAP, że to ważna inwestycja, na którą szkoła otrzymała z resortu edukacji 75 tys. zł dofinansowania. „Jesteśmy małą, wiejską gminą. Z każdych środków, które otrzymujemy z zewnątrz bardzo się cieszymy. Uważam, że Laboratorium Przyszłości to bardzo dobra rzecz dla młodzieży, bo będą mogli rozwijać swoje predyspozycje techniczne” – powiedział Popek.
Dyrektor Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza Elżbieta Widyma wskazała, że dzięki wsparciu MEiN szkoła posiada teraz nowoczesną pracownię robotyki i elektroniki. „Wyposażona jest m.in. w drukarkę 3D, roboty edukacyjne, mikrokontroler, sprzęt audiowizualny, zestawy do robotyki. Pomoce dydaktyczne będą wykorzystywane na lekcjach informatyki, programowania, techniki przez uczniów naszej szkoły podstawowej” – zaznaczyła dyrektor.
Jak dodała, do Zespołu Szkół w Grabowcu uczęszcza łącznie ponad 370 uczniów, w tym 250 do szkoły podstawowej.
Laboratoria Przyszłości to rządowa inicjatywa finansowana z Funduszu przeciwdziałania COVID-19, realizująca jeden z postulatów Polskiego Ładu. W jej ramach szkoły podstawowe w całej Polsce otrzymują pieniądze na zakup wyposażenia służącego uczniom do rozwijania kompetencji takich jak współpraca, kreatywność, zdolność rozwiązywania problemów czy obycie z nowymi technologiami.
Szkoły za otrzymane pieniądze mogą kupować wyposażenie w postaci m.in. drukarek 3D, mikrokontrolerów, sprzętu do nagrywania audio i wideo czy lutownic z akcesoriami. Szkoły mogą wybierać także wyposażenie dodatkowe – od narzędzi do prac ręcznych przez gogle VR po pomoce dydaktyczne.