W Japonii już od 1947 roku istnieje możliwość skorzystania z urlopu w czasie miesiączki. Nazywa się on “seirikyuuka”, co w języku polskim oznacza “wolne fizjologiczne”.
Menstruacja, jak z pewnością potwierdza to wiele kobiet, to nie wymówka od pracy. Podczas tych ciężkich dla pań dni często odczuwają ogromny ból, który najczęściej całkowicie dyskwalifikuje je z wykonywania jakiejkolwiek czynności. Mowa o objawach takich jak: gorączka, nudności, bóle głowy, problemy z koncentracją.
Wystąpienie tych objawów związane jest z uwalnianiem dużej ilości substancji zwanych prostaglandynami, które powodują obkurczenie naczyń krwionośnych i mięśniówki macicy, przez co odczuwany jest ból. Mogą również przyspieszyć perystaltykę jelit, w konsekwencji powodując nudności, wymioty, biegunkę. Bolesne miesiączkowanie może mieć charakter pierwotny, wtedy gdy pojawia się od początku lub wtórny, czyli po okresie bezbolesnych okresów, nagle pojawiają się silne dolegliwości
– informuje ginekolog dr Jacek Tulimowski w rozmowie z Hello Zdrowie.
Hiszpańskie media dotarły do projektu ustawy, który przewiduje wprowadzenie zwolnienia lekarskiego dla kobiet, które również cierpią na silne bóle menstruacyjne. Projekt ustawy zakłada, że kobiety będą mogły korzystać z trzech dni zwolnienia w miesiącu, a w niektórych okolicznościach nawet z pięciu - podaje portal Donald.pl
Jak informuje portal, regulacje są częścią szerszej reformy zdrowia reprodukcyjnego, która obejmuje zmiany w przepisach aborcyjnych. Według hiszpańskich mediów ustawa ma być przedstawiona gabinetowi na początku przyszłego tygodnia.
Jeżeli uda się wprowadzić projekt w życie, będą to pierwsze tego typu przepisy w całej Europie.