Prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych profesor Robert Flisiak w rozmowie z PAP poruszył temat kwarantanny. Według eksperta ta nie spełnia u nas swojego zadania i powinniśmy z niej zrezygnować. Profesor Flisiak nie jest jedynym specjalistą, który w niespełna kilkanaście godzin poruszył ten sam temat. Wczoraj popołudniu w podobnym tonie wypowiedział się główny doradca premiera do spraw Covid-19 profesor Andrzej Horban. Według niego, w obecnej sytuacji, gdy liczba zachorowań jest wysoka i sięga kilkudziesięciu tysięcy zachorowań dziennie, można rozpatrywać zniesienie kwarantanny. Wówczas osoby, z tzw. kontaktu musiałby być ostrożniejsze, czyli nosić maseczkę i zachowywać dystans. To oznacza, że kwarantanna zostanie zniesiona w naszym kraju? Zmiany mogą nastąpić także w czasie izolacji osób chorych na Covid-19.
Spis treści
- Kwarantanna w Polsce zostanie zniesiona?! Eksperci: Nie spełnia swojego zadania
- Prof. Andrzej Horban: Czas izolacji również może zostać skrócony
Kwarantanna w Polsce zostanie zniesiona?! Eksperci: Nie spełnia swojego zadania
Prof. Robert Flisiak zapytany o to, czy Polska powinna iść śladem innych państwa i powoli znosić wszelkie obostrzenia, odpowiedział że powinniśmy zacząć od kwarantanny, bo ta wydaje się zbędna i nie spełnia swojego zadania.
- Zwróćmy jednak uwagę na to, ile osób proporcjonalnie jest na kwarantannie, a ile na izolacji: jeden do jednego. Oznaczałoby to, że jedna osoba zakażona miała kontakt z zaledwie jedną inną osobą, którą trzeba wysłać na kwarantannę. A nawet mniej, bo przecież kwarantanną objęte są także osoby przyjeżdżające z innych regionów świata, a także skierowane na badanie – mówił prof. Flisiak.
Profesor został zapytany, o to czy w takim razie kwarantanna to absurd? Stwierdził: Tak, bo jest to fikcyjne panowanie nad epidemią. O zniesieniu kwarantanny wczoraj wieczorem mówił także, prof. Andrzej Horban.
- Można rozpatrywać zniesienie kwarantanny, jeżeli będzie nadal tak wysoka liczba zakażeń. Nie będzie kwarantanny, tylko izolacja dla osób z dodatnim wynikiem testu. Osoby zdrowe, po kontakcie z zakażonymi, należałoby zachęcać skuteczniej wtedy do noszenia masek, utrzymania dystansu, wtedy byłoby to realne. Na razie tylko myślimy o tym, nie podejmujemy decyzji – stwierdził profesor Andrzej Horban.
Jak dodał: Wszystko zacznie się rozstrzygać za dwa tygodnie, czyli w połowie lutego. Zobaczymy, jak zadziała powrót z ferii zimowych, czy ta fala zacznie opadać.
Prof. Andrzej Horban: Czas izolacji również może zostać skrócony
Zmianie może ulec też czas izolacji osób chorych na Covid-19. Aktualnie izolacja domowa trwa 10 dni. Przy czym lekarz POZ może podjąć decyzję o konieczności jej przedłużenia, jeżeli twój stan zdrowia będzie tego wymagał.
- Optymalne jest rozwiązanie, w którym izolacja, dla osób z dodatnim wynikiem testu, trwa dwa dni po ustąpieniu objawów - podkreśla profesor Horban.
Polecany artykuł: