KUPNO PSA – Jak się przygotować? Skąd bierzemy pieska?
Sposobów jest kilka. Kupno psa powinno być przede wszystkim przemyślane. Jeżeli jesteśmy już na to gotowi, a co za tym idzie świadomi obowiązków jakie się za tym kryją – rozpoczynamy poszukiwania.
Przy kupnie psa zapomnij o portalach ogłoszeniowych, aukcyjnych lub anonsach w gazecie. Zdrowego zwierzaka, który dostarczy ci radości na wiele lat i nie będzie posiadał ukrytych wad charakterologicznych ani zdrowotnych, kupisz tylko u doświadczonego hodowcy. Skąd jednak możesz wiedzieć, że osoba sprzedająca ci psa jest godna zaufania? Najlepiej sprawdź, czy prowadzona przez nią hodowla jest zarejestrowana w organizacji o nazwie Związek Kynologiczny w Polsce.
ZOBACZ TEŻ: Nie kupuj psa z pseudohodowli! Na ulicach Sosnowca rusza kampania informacyjna
Innym rozwiązaniem jest zabranie psa ze schroniska. Twoja decyzja zmieni świat wybranego zwierzaka i nada jego życiu sens. Nie znaczy to jednak, że od początku kupna psa będzie ci łatwo. Czy wiesz, że wiele adoptowanych zwierząt w ciągu zaledwie kilku tygodni wraca do schroniskowej klatki? Powód jest jeden: ludzie często nie są nastawieni na to, ile problemów może sprawiać przygarnięty pies. Na to zatem musimy się nastawić i uzbroić w cierpliwość.
Zadbaj o własny kąt oraz akcesoria dla psa
To bardzo ważna kwestia. Szczeniaki kochają zabawę, a jeszcze bardziej kochają gryźć wszystko w zasięgu swojego wzroku i wzrostu. Nie ma w tym nic złego czy nienaturalnego – działa tutaj zwierzęcy instynkt. Aby zagwarantować czworonogowi odpowiednią dawkę rozrywki i zachować meble w nienaruszonym stanie, należy zaopatrzyć się w gryzaki i zabawki. Jeżeli kupiliśmy pupila od prywatnego sprzedawcy, warto zabrać jego zabawki, żeby w nowym domu miał swoje rzeczy. Dzięki temu będzie się czuł bezpieczniej.
Jeśli mieszkamy na wsi, to konieczna będzie buda – jeżeli pies będzie trzymany na zewnątrz. W przypadku mieszkania w bloku – kupmy mu lub sami zróbmy miejsce, gdzie pies będzie mógł się położyć.
Pielęgnacja i odpowiednie żywienie: o TYM wielu właścicieli zapomina!
Na początek, po kupnie psa, do pielęgnacji sierści wystarczy prosty grzebień, aby rozczesać i przerzedzić delikatną jeszcze sierść zwierzaka. Wyprawka dla szczeniaka obejmuje także dbanie o podstawową higienę. Zaopatrz się w preparat do przemywania uszu. Niezbędny będzie również preparat do czyszczenia zębów. Wymienione akcesoria dla psa pozwolą uniknąć uciążliwych stanów zapalnych i oszczędzą wizyt u weterynarza.
Która karma dla psa będzie najlepsza dla naszego pupila? Jak wybrać tą jedyną spośród tak wielu dostępnych? Oczywiście wszystko zależy od kilku czynników: rasy, rozmiaru, aktywności fizycznej czy stanu zdrowia. Dobrze byłoby wiedzieć czym zwierzak był karmiony zanim trafił do nas. Zmiana otocznia i karmy mogą prowadzić do komplikacji trawiennych i biegunek. Możemy zmieniać karmę od poprzedniego właściciela na wybraną przez nas, jednak trzeba to robić stopniowo, odpowiednio mieszając proporcje.