Watykan ważny obrzęd

i

Autor: Vatican News/Facebook

Religia

Kto zostanie nowym papieżem? Oto kandydaci, którzy mogą odmienić oblicze kościoła

2025-04-22 10:13

Po śmierci papieża Franciszka oczy całego świata zwrócone są na Watykan. Choć nie ma wyraźnego faworyta, The New York Times wskazuje kilku kardynałów jako potencjalnych następców. Czy Kościół pójdzie dalej ścieżką reform, czy może wróci do tradycji? Oto sylwetki kandydatów, którzy mogą wpłynąć na przyszłość Kościoła katolickiego.

Spis treści

  1. Faworyci z kurii i misji dyplomatycznych
  2. Głos z peryferii: Afryka i Azja w centrum uwagi
  3. Głos tradycji: konserwatywne alternatywy

Faworyci z kurii i misji dyplomatycznych

Wśród najczęściej wymienianych nazwisk pojawia się kard. Pietro Parolin (70 l.), sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej. Uważany za doświadczonego dyplomatę, biegle władającego kilkoma językami, budował relacje Watykanu m.in. z Chinami i Wietnamem. Jego ostrożność w kwestiach doktrynalnych może ułatwić zdobycie wymaganej większości w konklawe.

Drugim poważnym kandydatem jest kard. Pierbattista Pizzaballa (60 l.), odpowiedzialny za sprawy Bliskiego Wschodu. Choć stosunkowo nowy w Kolegium Kardynalskim, zdobył uznanie dzięki pracy w Jerozolimie. Jako potencjalny pierwszy włoski papież od 1978 roku, łączy cechy międzynarodowego autorytetu i duszpasterskiego spokoju.

Głos z peryferii: Afryka i Azja w centrum uwagi

Franciszek wielokrotnie nawoływał, by Kościół "szedł na peryferie". W tym duchu pojawiają się kandydaci z Afryki i Azji. Kard. Fridolin Ambongo (65 l.) z Demokratycznej Republiki Konga reprezentuje dynamicznie rosnący Kościół afrykański. Choć bliski papieżowi, sprzeciwił się jego decyzji o błogosławieniu związków jednopłciowych, co może zaważyć na jego szansach.

Z kolei kard. Luis Antonio Tagle (67 l.) z Filipin, zwany „Azjatyckim Franciszkiem”, od lat uchodzi za faworyta. Bliski współpracownik papieża, zaangażowany w pomoc ubogim i migrantom, mógłby być pierwszym papieżem z Azji. Jego osobowość i duszpasterska otwartość mogą przypaść do gustu kardynałom szukającym kontynuatora reform.

Głos tradycji: konserwatywne alternatywy

Obok kandydatów progresywnych, nie brakuje też przedstawicieli tradycyjnego nurtu. Kard. Peter Erdo (72 l.) z Węgier, specjalista od prawa kanonicznego, opowiada się za zachowaniem nauki Kościoła w niezmienionej formie – sprzeciwia się komunii dla rozwiedzionych i przyjmowaniu migrantów.

Z Europy pochodzi również kard. Anders Arborelius (75 l.), pierwszy kardynał w historii Szwecji. Konwertyta i były karmelita podkreśla potrzebę jedności w podzielonym świecie, ale sprzeciwia się błogosławieniu par jednopłciowych, co może zyskać mu uznanie wśród konserwatywnego skrzydła Kolegium.

Kard. Matteo Zuppi (69 l.) z Włoch, uważany za bliskiego Franciszkowi, łączy działalność na rzecz ubogich i migrantów z otwartością wobec osób LGBT. Jego związki z ruchem Sant’Egidio mogą pomóc zdobyć głosy, ale również budzą obawy o niezależność ewentualnego pontyfikatu.

Oprac. Marcin Paczkowski, źródło: The New York Times

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Tak opieczętowali apartamenty papieża

Tak świat żegna papieża Franciszka. Zobacz galerię zdjęć!