Spis treści
- Faworyci z kurii i misji dyplomatycznych
- Głos z peryferii: Afryka i Azja w centrum uwagi
- Głos tradycji: konserwatywne alternatywy
Faworyci z kurii i misji dyplomatycznych
Wśród najczęściej wymienianych nazwisk pojawia się kard. Pietro Parolin (70 l.), sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej. Uważany za doświadczonego dyplomatę, biegle władającego kilkoma językami, budował relacje Watykanu m.in. z Chinami i Wietnamem. Jego ostrożność w kwestiach doktrynalnych może ułatwić zdobycie wymaganej większości w konklawe.
Drugim poważnym kandydatem jest kard. Pierbattista Pizzaballa (60 l.), odpowiedzialny za sprawy Bliskiego Wschodu. Choć stosunkowo nowy w Kolegium Kardynalskim, zdobył uznanie dzięki pracy w Jerozolimie. Jako potencjalny pierwszy włoski papież od 1978 roku, łączy cechy międzynarodowego autorytetu i duszpasterskiego spokoju.
Głos z peryferii: Afryka i Azja w centrum uwagi
Franciszek wielokrotnie nawoływał, by Kościół "szedł na peryferie". W tym duchu pojawiają się kandydaci z Afryki i Azji. Kard. Fridolin Ambongo (65 l.) z Demokratycznej Republiki Konga reprezentuje dynamicznie rosnący Kościół afrykański. Choć bliski papieżowi, sprzeciwił się jego decyzji o błogosławieniu związków jednopłciowych, co może zaważyć na jego szansach.
Z kolei kard. Luis Antonio Tagle (67 l.) z Filipin, zwany „Azjatyckim Franciszkiem”, od lat uchodzi za faworyta. Bliski współpracownik papieża, zaangażowany w pomoc ubogim i migrantom, mógłby być pierwszym papieżem z Azji. Jego osobowość i duszpasterska otwartość mogą przypaść do gustu kardynałom szukającym kontynuatora reform.
Głos tradycji: konserwatywne alternatywy
Obok kandydatów progresywnych, nie brakuje też przedstawicieli tradycyjnego nurtu. Kard. Peter Erdo (72 l.) z Węgier, specjalista od prawa kanonicznego, opowiada się za zachowaniem nauki Kościoła w niezmienionej formie – sprzeciwia się komunii dla rozwiedzionych i przyjmowaniu migrantów.
Z Europy pochodzi również kard. Anders Arborelius (75 l.), pierwszy kardynał w historii Szwecji. Konwertyta i były karmelita podkreśla potrzebę jedności w podzielonym świecie, ale sprzeciwia się błogosławieniu par jednopłciowych, co może zyskać mu uznanie wśród konserwatywnego skrzydła Kolegium.
Kard. Matteo Zuppi (69 l.) z Włoch, uważany za bliskiego Franciszkowi, łączy działalność na rzecz ubogich i migrantów z otwartością wobec osób LGBT. Jego związki z ruchem Sant’Egidio mogą pomóc zdobyć głosy, ale również budzą obawy o niezależność ewentualnego pontyfikatu.
Oprac. Marcin Paczkowski, źródło: The New York Times
Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!
Tak świat żegna papieża Franciszka. Zobacz galerię zdjęć!