Kto zostanie następcą papieża Franciszka? Oto fawroryci konklawe

i

Autor: PAP/Darek Delmanowicz

kto zostanie papieżem?

Kto zostanie następcą papieża Franciszka? Oto faworyci konklawe

2025-04-30 8:23

Papież kreuje kardynałów podczas konsystorza, media zaś kreują papabili – faworytów do papieskiego tronu. Im bliżej konklawe (rozpocznie się 7 maja), tym prasa i telewizja częściej przedstawiają sylwetki kandydatów, którzy mogą zastąpić Franciszka. Dziennikarze tworzą rankingi, a niektóre redakcje każdego dnia ogłaszają nowego "papabile dnia".

Pietro Parolin – dyplomata numer jeden

Wśród najczęściej wymienianych faworytów jest kardynał Pietro Parolin, 70-letni sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej i bliski współpracownik papieża Franciszka. Parolin to doświadczony watykański dyplomata, który odegrał kluczową rolę w próbach normalizacji relacji z Chinami. Efektem jego działań było podpisanie porozumienia dotyczącego mianowania chińskich biskupów – dokumentu budzącego kontrowersje.

Komentatorzy wskazują, że jego wybór oznaczałby spokojną kontynuację pontyfikatu Franciszka i wybór przywódcy zdolnego do działania w skomplikowanej rzeczywistości geopolitycznej. Choć brakuje mu doświadczenia duszpasterskiego, to właśnie on – jako najstarszy nominacją kardynał-biskup – będzie przewodniczył konklawe.

Synodalna linia – Grech i Hollerich

Ważnym nazwiskiem w kontekście kontynuacji synodalnych reform jest kardynał Mario Grech z Malty. Od 2020 roku pełni funkcję sekretarza generalnego Synodu Biskupów i odpowiada za realizację idei synodalności, czyli pogłębiania udziału świeckich w życiu Kościoła. Gdy Franciszek przebywał w szpitalu, Grech poinformował, że papież zatwierdził kontynuację synodu do 2028 roku.

Kandydata z Malty wspiera kardynał Jean-Claude Hollerich z Luksemburga, który podczas jednej z mszy w Rzymie przypomniał o zasługach Grecha na rzecz synodalnych przemian.

Anders Arborelius – konserwatysta z północy

Szwecja, kraj z dominującym protestantyzmem, wydała swojego pierwszego kardynała – Andersa Arboreliusa. Ten 75-letni karmelita przeszedł na katolicyzm w wieku 20 lat, a w 1998 r. został mianowany biskupem Sztokholmu. Franciszek uczynił go kardynałem w 2017 roku.

Uważany za konserwatystę, Arborelius działa aktywnie na rzecz migrantów i ekologii. Jego duszpasterskie projekty obejmują również ewangelizację obcokrajowców.

Matteo Zuppi – duszpasterz i mediator

Kardynał Matteo Zuppi to kolejny poważny kandydat. 69-letni metropolita Bolonii i przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch wywodzi się z Wspólnoty Sant’Egidio, znanej z działalności charytatywnej. Jest znany z odwagi w sprawach społecznych i politycznych.

Zuppi jako wysłannik papieża ds. Ukrainy odwiedził Moskwę, Kijów, Pekin i Waszyngton. „Gdy tracisz współczucie, tracisz człowieczeństwo” – powiedział, krytykując politykę migracyjną Donalda Trumpa.

Patriarcha Pizzaballa – głos Bliskiego Wschodu

Franciszkanin Pierbattista Pizzaballa, 60-letni patriarcha Jerozolimy, od 30 lat posługuje w Ziemi Świętej. Jako kardynał od września 2023 roku, stał się jednym z głosów apelujących o pokój po ataku Hamasu na Izrael.

Zaoferował siebie jako zakładnika w zamian za dzieci porwane przez Hamas, podkreślając swoje zaangażowanie w pomoc humanitarną i potępienie aktów terroru.

Inni poważni kandydaci na papieża

Na liście papabili są też inne wpływowe postaci:

  • Claudio Gugerotti – 69-letni prefekt Dykasterii ds. Kościołów Wschodnich, doświadczony watykański dyplomata.
  • Peter Erdo – 72-letni prymas Węgier, konserwatysta skłonny do dialogu.
  • Luis Antonio Tagle – 67-latek z Filipin, nazywany "azjatyckim Franciszkiem", znany z liberalnych poglądów i otwartości na osoby homoseksualne i rozwiedzione.
  • Fridolin Ambongo Besungu – 65-letni metropolita Kinszasy, przeciwnik błogosławieństw par jednopłciowych, krytyk Zachodu, wspierający afrykańską niezależność.
  • Francois Bustillo (56 lat) i Jean-Marc Aveline (66 lat) – dynamiczni kardynałowie z Francji.
  • Robert Francis Prevost – 69-letni prefekt Dykasterii ds. Biskupów z USA.
  • Michael Czerny – 68-letni Kanadyjczyk, specjalista ds. migracji i rozwoju.

Kto naprawdę zostanie wybrany? Zaskakujące wyznanie papieża Franciszka

Tradycja pokazuje, że konklawe potrafi zaskoczyć. Papież Franciszek ujawnił w wywiadzie opublikowanym w książce „Następca”, że podczas konklawe w 2005 roku jego nazwisko zostało użyte do zablokowania wyboru Josepha Ratzingera.

Stało się tak, że otrzymałem 40 głosów na 115 w Kaplicy Sykstyńskiej. Wystarczyły, by zablokować kandydaturę kardynała Josepha Ratzingera” – wspominał Franciszek.

„Manewr polegał na tym, by umieścić moje nazwisko, zablokować wybór Ratzingera, a potem negocjować nazwisko innego, trzeciego kandydata. Powiedzieli mi potem, że nie chcieli papieża cudzoziemca" - dodał zmarły niedawno papież.

Lista medialnych faworytów konklawe

Kto zostanie papieżem? Oto faworyci mediów:

  • Pietro Parolin (Włochy)
  • Mario Grech (Malta)
  • Jean-Claude Hollerich (Luksemburg)
  • Anders Arborelius (Szwecja)
  • Matteo Zuppi (Włochy)
  • Pierbattista Pizzaballa (Izrael)
  • Claudio Gugerotti (Włochy)
  • Peter Erdo (Węgry)
  • Luis Antonio Tagle (Filipiny)
  • Fridolin Ambongo Besungu (DR Konga)
  • Francois Bustillo (Francja)
  • Jean-Marc Aveline (Francja)
  • Robert Francis Prevost (USA)
  • Michael Czerny (Kanada)

Oprac. Jakub Sadkowski, źródło: PAP

ZOBACZ PONIŻEJ: Polska delegacja na pogrzebie papieża Franciszka. Kto pojawił się w Watykanie?

KS.P.ŚLIWIŃSKI: W KONKLAWE NIE UCZESTNICZYŁO NIGDY TAK WIELU KARDYNAŁÓW