Jest kolejna ofiara Pegasusa?! W 2019 izraelskim systemem do inwigilacji terrorystów śledzono senatora Krzysztofa Brejzę. Informacje podała agencja Associated Press. AP powołuje się na internetową analizę Citizen Lab z Univertsity of Toronto. Polityk był wtedy szefem sztabu wyborczego Koalicji Obywatelskiej. Do jego telefonu włamywano się 33 razy w okresie od 26 kwietnia 2019 r. do 23 października 2019 roku. W rozmowie z nami potwierdza, że ma takie informacje.
- Niestety potwierdzam. W trakcie kampanii wyborczej, kiedy kierowałem sztabem Koalicji Obywatelskiej służby PiS włamywały mi się wielokrotnie, z wielkim nasileniem do telefonu, wykradając wszelkie dane, podsłuchując mnie nielegalnie, pozyskując plany, strategie, zamierzenia i wszelkie informacje dotyczące działalności sztabu wyborczego - mówi senator i dodaje, że już wtedy podejrzewał, że jest podsłuchiwany.
Czytaj także: Pegasus: Roman Giertych i prokurator Ewa Wrzosek inwigilowani przez służby?
- Miałem podejrzenia od początku, ponieważ elementem ataku na mnie z 2019 roku była publikowana w telewizji rządowej rzekoma moja korespondencja. Na początku tego roku udało mi się odnaleźć mój stary aparat telefoniczny, na którym miałemzachowane stare SMS-y z 2014 roku rzekomo publikowane w TVP - dodaje.
Krzysztof Brejza informuje, że jeszcze we wrześniu tego roku złożył w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury. Toczy się też sprawa przeciw TVP.
Kolejna ofiara Pegasusa
Wcześniej informowaliśmy, że podsłuchiwani mieli być także Roman Giertych i prokurator Ewa Wrzosek, która prowadziła śledztwo ws. wyborów kopertowych, które się nie odbyły.
"Sugestie są fałszywe"
- Wszystkie tezy mówiące, że służby wykorzystują tego typu metody w pracy operacyjnej do gry politycznej są fałszywe - podkreślił rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Dodał, że służby nie informują, czy wobec konkretnych osób były stosowane metody pracy operacyjnej. - W Polsce kontrola operacyjna może być prowadzona po uzyskaniu zgody Prokuratura Generalnego i po wydaniu stosownego postanowienia przez sąd - stwierdził Żaryn. Dodał, że "te procedury są dochowywane i polskie służby działają zgodnie z prawem".
Czytaj także: Nowe 500 plus w 2022 roku. Od kiedy składać wnioski? To musisz wiedzieć!
Jak działa system Pegasus?
Pegasus to narzędzie szpiegowskie opracowane przez izraelską firmę NSO GROUP. Jego głównym celem jest zapobieganie i śledzenie działalności terrorystycznej i przestępczej. Pegasus potrafi przechwycić zarówno wideo, zdjęcia, wiadomości SMS czy e-maile z urządzenia, na którym zainstalowano oprogramowanie. Możliwe jest także podsłuchiwanie połączeń, śledzenie położenia urządzenia czy odczytywanie zaszyfrowanych wiadomości. Przy użyciu systemu Pegasus możliwe jest też uruchomienie na odległość kamery wbudowanej w urządzenie i nagrywanie otoczenia - zarówno w wersji audio, jak i wideo.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!