Pełnia Kwiatowego Księżyca [maj 2021]
Każda pełnia księżyca w roku ma swoją nazwę. W maju, a dokładniej 26 maja, obserwować będziemy Pełnię Kwiatowego Księżyca. Inne nazwy pełni księżyca w maju to Pełnia Zajęcza, Mleczna lub Sadzenia Kukurydzy.
W 2021 roku Pełnia Kwiatowego Księżyca będzie wyjątkowa, ponieważ po pierwsze, księżyc znajduje się właśnie w perygeum, czyli w punkcie orbity położonym najbliżej ziemi, co sprawia, że będzie jeszcze lepiej widoczny.
Po drugie, dzięki odpowiedniemu ustawieniu Słońca, Ziemi i Księżyca będziemy mogli zaobserwować na niebie tzw. Krwawy Księżyc. Jak powstaje i co oznacza?
Polecany artykuł:
Krwawy Księżyc 2021 – jak powstaje?
Krwawy Księżyc pojawia się na niebie, gdy Słońce i Księżyc zajmują dokładnie te same pozycje po przeciwnych stronach Ziemi. Nasza planeta blokuje część światła słonecznego, a jak wiemy księżyc nie świeci własnym światłem. Promienie słoneczne przechodzące przez atmosferę ziemską ulegają rozproszeniu i załamaniu, co sprawia, że do księżyca dociera głównie czerwone promieniowanie, nadając mu czerwoną poświatę.
Krwawy Księżyc 2021 – gdzie oglądać?
Krwawy Księżyc to niezwykłe zjawisko, które można obserwować w wybranych częściach globu. Całkowite zaćmienie, czyli czas w którym księżyc jest w najgłębszym cieniu trwa ok. 15 minut. Krwawy Księżyc w pełnej krasie będzie widoczny w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku, Ameryce Środkowej. Częściowe zaćmienie będzie można obserwować w Indiach, Nepalu, zachodnich Chinach i wschodniej Rosji. We wschodniej Australii, Nowej Zelandii i na wyspach Pacyfiku mieszkańcy będą mogli zaobserwować zarówno całkowite jak i częściowe zaćmienie księżyca.
Niestety w Europie nie zobaczymy Krwawego Księżyca, ale nic straconego. Naukowcy z NASA przygotowali wizualizację, która sekunda po sekundzie pokazuje jak wygląda pełnia Krwawego Księżyca.