Do tej pory, izolacja osoby zakażonej koronawirusem, która otrzymała pozytywny wynik testu trwała 10 dni. O jej przedłużeniu decydował lekarz, jeżeli stan zdrowia pacjenta się pogorszył. Jeżeli nie ma już objawów a pacjent czuł się dobrze - następował koniec izolacji i można było wyjść z domu lub izolatorium. 10 dni - tyle zwykle trwała również kwarantanna. Decydował o niej sanepid i miała miejsce, gdy osoba miała kontakt z zakażonym koronawirusem.
Kwarantanna osób mieszkających z chorymi trwa do siedmiu dni po zakończeniu izolacji osoby zakażonej. Może być więc o wiele dłuższa niż wspomniane 10 dni. Z kolei 14 dni to termin kwarantanny dla przyjezdnych między innymi spoza strefy Schengen.
Podczas kwarantanny i izolacji nie można opuszczać domu. Jeśli się to zrobi - można dostać wysoką karę grzywny.
Ostatnie dni to ogromny wzrost zachorowań, a co za tym idzie - liczby osób na kwarantannie. W czwartek było na niej ponad 600 tys. osób. W piątek już prawie 750 tys. A ostatnie trzy dni podnosiły tę liczbę o ponad 100 tys. co dobę. Jak twierdzą specjaliści, może mieć to opłakane skutki dla naszej gospodarki. Zauważył też to resort zdrowia i postanowił skrócić okres zarówno izolacji, jak i kwarantanny.
Krótsza kwarantanna i izolacja. Od kiedy? Ile będzie trwać?
Jak usłyszeliśmy podczas dzisiejszej konferencji, premier Mateusz Morawiecki potwierdził wcześniejsze plany resortu zdrowia skrócenia okresu kwarantanny i izolacji. Zarówno kwarantanna, jak i izolacja będą trwały 7 dni. Nowe zasady zostaną wprowadzone od poniedziałku - 24 stycznia.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!