Ministerstwo Zdrowia skierowało w poniedziałek do konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie krótszej izolacji po przejściu COVID-19. Projekt uzasadniono koniecznością zmian w zakresie okresów zakończenia izolacji, a takich zmian chce Rada Medyczna działająca przy premierze Morawieckim, w związku z dynamiczną sytuacją epidemiologiczną. Jeżeli projekt zostanie wprowadzony oznaczać on będzie sporą zmianę w zasadach izolacji. Minister Zdrowia chce, aby obecne przepisy, które mówią o tym, że "po 3 dniach bez gorączki oraz bez objawów infekcji ze strony układu oddechowego, ale nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów – w przypadku pacjenta z objawami klinicznymi" zostały skrócone. Jakie zmiany zostaną wprowadzone i ile będzie wynosiła izolacja po COVID-19?
Krótsza izolacja po COVID-19. Jakie zmiany?
Projekt Ministerstwa Zdrowia przewiduje zakończenie izolacji po COVID-19 nawet po 24 godzinach, dla osób bez gorączki i tych, którzy nie używają leków przeciwgorączkowych, a przede wszystkim z poprawą kliniczną. Dłużej izolacja potrwa, bo nie mniej niż 10 dni, w przypadku pacjenta z objawami klinicznymi.
CZYTAJ TAKŻE: Kiedy OTWARCIE GALERII HANDLOWYCH? Jak długo potrwają obostrzenia? Do kiedy galerie handlowe są zamknięte? 20.04
Krótsza izolacja po COVID-19. Od kiedy?
Zmiany dotyczące okresu izolacji mogą wejść w życie bardzo szybko.
Projekt rozporządzenia przewiduje, że nowe zasady krótszej izolacji wejdą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia ze względu na konieczność pilnego wdrożenie rozwiązań zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2.
Polecany artykuł: