Koronawirus: przymusowa izolacja nielegalna. Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego
Przypomnijmy, pandemia koronawirusa zaczęła szerzyć się na świecie na początku 2020 roku, choć ponoć pierwsze przypadki zdiagnozowano jeszcze w 2019 roku. Pierwsza fala COVID-19 przypadła na marzec zeszłego roku. Kraje na całym świecie zaczęły wprowadzać liczne obostrzenia, w tym między innymi lockdown polegający na zakazie wychodzenia z domu. Wyjątkiem był przejazd do pracy (jeśli nie można było podjąć jej zdalnie), wyjście do sklepu czy lekarza.
I choć początkowo lockdown przyjmowany był ze zrozumieniem, to z biegiem czasu wzbudzał coraz większy sprzeciw społeczeństwa. Jedna z partii postanowiła sprawdzić, czy przymusowa izolacja z powodu pandemii była legalna. Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie w tej sprawie.
Wprowadzony lockdown nielegalny. Co z czwartą falą koronawirusa?
Okazało się, że izolacja została wprowadzona niezgodnie z ustawą zasadniczą - taką informację w środę podał w środę hiszpański TK. Rozpatrywany wniosek złożyła konserwatywna partia Vox.
Sędziowie TK za sprzeczne z ustawą zasadniczą uznali też zamknięcie dróg w kraju dla “określonych pojazdów” z powodu, jak stanowiły przepisy, “ochrony zdrowia publicznego”. Mieszkańcy Hiszpanii nie będą mogli jednak pozywać państwa i domagać się odszkodowania za przymusową izolację społeczną obowiązującą w związku pandemią.
Ogłoszony w połowie marca 2020 r. przez rząd stan zagrożenia epidemicznego został zatwierdzony przez Kongres Deputowanych, niższą izbę parlamentu Hiszpanii, 25 marca 2020 r. Za przyjęciem restrykcji opowiedziało się 321 posłów, a od głosu wstrzymało się 28.