Koronacja Karola III. 6.05.2023

i

Autor: PAP/EPA/Neil Hall Koronacja Karola III. 6.05.2023

Świat

Karol III oficjalnie koronowany na króla Wielkiej Brytanii. Tłumy na ulicach Londynu [ZDJĘCIA, WIDEO]

2023-05-06 13:25

Sobota, 6 maja 2023 na stałe zapisze się w historii. Cały świat będzie świadkiem koronacji nowego władcy Wielkiej Brytanii. Królem oficjalnie zostanie ogłoszony Karol III. W Londynie z tej okazji zgromadziły się tłumy mieszkańców i turystów. Koronacja Karola III będzie też transmitowana w telewizji.

Koronacja nie zmienia statusu monarchy - Karol III objął tron z chwilą śmierci Elżbiety II, czyli 8 września 2022 r., a dwa dni później zwołana w tym celu Rada Akcesyjna proklamowała ten fakt. Koronacja jest, jak wyjaśnia Pałac Buckingham, "okazją do zabawy i świętowania, ale jest również uroczystą ceremonią religijną".

Koronacja Karola III. Jak będzie wyglądać ceremonia?

Uroczystości związane z koronacją rozpęły się w sobotę, 6 maja, o godz. 11:20 (wszystkie godziny podane są według czasu polskiego) procesją z Pałacu Buckingham do Opactwa Westminsterskiego, choć już od godz. 7:00 można było ustawiać się wzdłuż jej trasy. Będzie ona wiodła przez reprezentacyjną aleję The Mall, na Trafalgar Square skręci w rządową aleję Whitehall, a następnie przez Parliament Street, Parliament Square i Broad Sanctuary. Trasa liczyć będzie 2,29 km, czyli będzie prawie trzy razy krótsza niż to było w przypadku Elżbiety II.

Następnie czekają nas uroczystości w Opactwie Westminsterskim, które rozpoczną się o godzinie 12.00. Te potrwają około dwóch godzin. W trakcie uroczystości Karol III zostanie oficjalnie ogłoszony jako Król Wielkiej Brytanii.

Następnie królewska para przejedzie do Pałacu Buckingham, by z balkonu pozdrowić poddanych.

Koronacja Króla Karola III. 6.05.2023

Przed rozpoczęciem koronacji Karola III policja aresztowała w sobotę rano w Londynie kilkoro członków antymonarchistycznej grupy Republic, w tym według niepotwierdzonych jeszcze informacji, jej szefa Grahama Smitha.

Smith zapowiadał, że około tysiąca aktywistów Republic będzie protestować z transparentami wzdłuż trasy parady, którą Karol III będzie jechał do i z Opactwa Westminsterskiego.

Ugrupowanie domaga się zniesienia monarchii i przekształcenia Wielkiej Brytanii w republikę z prezydentem o ograniczonych kompetencjach jako głową państwa.

Wyjątkowy dzień został też uczczony na koncie księżnej Kate i księcia Williama na Instagramie.

Prócz polityków z całego świata na uroczystość koronacji Karola III przybyły też osoby ze świata kultury, w tym m.in. piosenka Katy Perry czy aktorka Emma Thompson.

Prezydent Andrzej Duda na swoim profilu na Tweeterze pokazał zaproszenie, jakie otrzymał z okazji koronacji Karola III.

Z Pałacu Buckingham wyruszyła procesja, którą król Wielkiej Brytanii Karol III wraz z żoną Camillą jedzie do Opactwa Westminsterskiego, gdzie w południe czasu polskiego rozpocznie się uroczystość koronacji.

Królewska para jedzie zaprzężoną w sześć siwych koni karetą, najnowszą karetą w zasobach dworu, która została zamówiona z okazji 60-lecia panowania Elżbiety II w 2012 r. Przed i karetą podąża niespełna 200 żołnierzy z reprezentacyjnego regimentu brytyjskiej armii, Household Cavalry Mounted Regiment.

Członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej - z wyjątkiem króla Karola III i jego żony Camilli oraz następcy tronu, księcia Williama z rodziną - przybyli do Opactwa Westminsterskiego.

Wśród tych, którzy teraz przyjechali, jest młodszy syn króla, książę Harry. Jego obecność przez długi czas stała pod znakiem zapytania z racji konfliktu z resztą rodziny.

Król Wielkiej Brytanii Karol III i królowa-małżonka przybyli do Opactwa Westminsterskiego, gdzie za chwilę rozpocznie się ceremonia ich koronacji. Wraz z ich przybyciem rozległo się bicie dzwonów w świątyni.

Wbrew obawom, podczas przejazdu z Pałacu Buckingham nie doszło do żadnych zakłóceń, choć uroczystość psuje silnie padający deszcz.

Nabożeństwo koronacyjne potrwa około dwie godziny, po czym para królewska wróci do Pałacu Buckingham. Z powodu deszczu prawdopodobnie jednak zostanie odwołany przelot samolotów wojskowych, który miał zakończyć uroczystość

W Opactwie Westminsterskim rozpoczęła się pierwsza część uroczystości. Ceremonii koronacyjnej przewodniczy arcybiskup Canterbury Justin Welby.

Król Karol III został zaprezentowany jako "niekwestionowany król". Ma na sobie szaty, które nosił podczas swojej koronacji w 1937 roku król Jerzy VI. Kamila natomiast jest odziana w płaszcz koronacyjny królowej Elżbiety II.

Chwilę później tak samo, w kolejne trzy strony świata, Karola III zaprezentowały trzy inne osoby - damy Orderu Podwiązki i Orderu Ostu oraz odznaczony Krzyżem Jerzego były żołnierz.

To pierwszy przypadek w historii koronacji, by w tej roli wystąpiły także osoby świeckie i kobiety. Wszyscy zwrócili się do zgromadzonych z pytaniem, czy gotowi są okazać królowi hołd i gotowość do służby, na co ci odpowiedzieli "Boże, chroń króla Karola".

Król Karol III złożył przysięgę koronacyjną. Przysięga rządzić w każdym z państw, które uznają jego władzę "zgodnie z obowiązującymi prawami i zwyczajami". A także wymierzać z miłosierdziem prawo i sprawiedliwość, podtrzymywać protestantyzm w Wielkiej Brytanii oraz chronić Kościół Anglii, a także jego dostojników.

Brytyjski premier Rishi Sunak, który jest praktykującym hinduistą, odczytał podczas odbywającego się w Opactwie Westminsterskim w Londynie nabożeństwa koronacyjnego Karola III fragment Nowego Testamentu.

Odczytany przez Sunaka fragment pochodzi z Listu do Kolosan i zawiera m.in. słowa: "On jest obrazem Boga niewidzialnego - Pierworodnym wobec każdego stworzenia, bo w Nim zostało wszystko stworzone: i to, co w niebiosach, i to, co na ziemi, byty widzialne i niewidzialne, czy Trony, czy Panowania, czy Zwierzchności, czy Władze. Wszystko przez Niego i dla Niego5 zostało stworzone. On jest przed wszystkim i wszystko w Nim ma istnienie".

Podczas wszystkich tego typu uroczystości brytyjscy premierzy czytają w fragmenty z Biblii, jest to jednak pierwszy przypadek, by robił to szef rządu innego wyznania niż chrześcijańskie.

Arcybiskup Canterbury Justin Welby nałożył koronę św. Edwarda na głowę króla Karola III. To kulminacyjny moment odbywającej się w Opactwie Westminsterskim koronacji.

Korona św. Edwarda jest używana tylko podczas koronacji. To jedyny raz w życiu, kiedy monarcha ją nosi.

Nowo koronowany król Wielkiej Brytanii Karol III został intronizowany oraz przyjął przysięgę wierności od arcybiskupa Canterbury Justina Welby'ego oraz następcy tronu, księcia Williama.

Ta część ceremonii koronacyjnej została zmodyfikowana. W przeszłości przyklękali przed monarchą i przysięgali mu wierność wszyscy członkowie rodziny królewskiej oraz Izby Lordów, jednak teraz zrobił to tylko arcybiskup Canterbury w imieniu Kościoła Anglii oraz następca tronu.

Welby wezwał natomiast zgromadzonych w świątyni oraz oglądających transmisję, by dołączyli się do tej przysięgi, mówiąc: "Przysięgam, że dochowam wierności Waszej Królewskiej Mości oraz Waszym dziedzicom i następcom zgodnie z prawem. Tak mi dopomóż Bóg".

Po namaszczeniu i koronacji króla Wielkiej Brytanii Karola III, namaszczona i koronowana została jego małżonka Camilla. Już wcześniej Pałac Buckingham zasugerował, że nosząca tytuł "królowej-małżonki" Camilla będzie od tej pory po prostu "królową".

Camilla została koronowana pochodzącą z 1911 r. koroną Marii Teck i był to pierwszy przypadek od prawie 300 lat, by małżonka monarchy użyła już istniejącej korony, a nie specjalnie wykonanej na tę okazję, choć została ona nieco zmodyfikowana.

Król Karol III i królowa Kamila opuszczają Opactwo Westminsterskie. W tle słychać hymn państwowy.

Karol III i Kamila do Pałacu Buckingham udadzą się karetą koronacyjną z 1762 r.

Pochodząca z 1762 r. złota kareta była używana we wszystkich koronacjach od prawie 200 lat, ale Karol i Camilla zdecydowali się nią jechać tylko w drodze powrotnej, zaś do Opactwa Westminsterskiego udali się najnowszą z istniejących, która jest znacznie wygodniejsza.

Parada wraca tą samą drogą, ale jest znacznie liczniejsza, bo za złotą karetą jadą w innych karetach lub samochodach pozostali członkowie rodziny królewskiej, zaś przed nimi i za nimi idzie około 5000 żołnierzy.

Większy jest także deszcz, który niemal przez całą sobotę pada w Londynie.

Z powodu niesprzyjającej pogody tradycyjny przelot samolotów wojskowych nad Pałacem Buckingham, który miał zakończyć sobotnie uroczystości koronacji króla Karola III i królowej Camilli, został skrócony. Wzięły w nim udział tylko śmigłowce wojskowe oraz zespół akrobacji lotniczych RAF-u Red Arrows. Według pierwotnego planu, w sześciominutowym pokazie miało wziąć udział 60 samolotów. W Londynie deszcz padał w przez całą uroczystość koronacji, w tym podczas procesji z Pałacu Buckingham do Opactwa Westminsterskiego i w drodze powrotnej

To już ostatni element uroczystości. Brytyjska rodzina królewska wyszła na balkon Pałacu Buckingham, aby pozdrowić zgromadzone przed nim tłumy ludzi oraz obserwować tradycyjny przelot samolotów.

To, kto pojawi się na balkonie, do końca nie było wiadome, ale zgodnie z przypuszczeniami, obecni byli tylko ci członkowie rodziny królewskiej, którzy pełnią obowiązki, czyli zabrakło młodszego brata króla Karola III, księcia Andrzeja, oraz młodszego syna monarchy, księcia Harry'ego, bo obaj z różnych powodów wycofali się czynnego udziału w rodzinie.

Okręty NATO zacumowały w Szczecinie