Ministerstwo Finansów w 2022 r. przygotowało aplikację e-Paragony. Dzięki niej możliwe już jest zarządzanie wydatkami, sprawdzanie paragonów z kodem QR, a także zgłaszanie nieprawidłowości. Aplikacja jest całkowicie bezpieczna i anonimowa. Wszystko po to, aby nie gromadzić papieru w portfelu i łatwiej gromadzić rachunki, które często potrzebne są do reklamacji lub udokumentowania zakupu dla innych celów. Można bowiem zarządzać wydatkami i przypisywać do nich paragony, dokumentować swoje wydatki, przeglądać statystyki i uzupełniać informację o gwarancjach.
To jednak dopiero przedsmak kolejnej rewolucji związanej z wydawaniem papierka przez sprzedawców. Niebawem nie będą musieli w ogóle tego robić. Aplikacja będzie miała dodatkową funkcję, która umożliwi pobranie paragonu w postaci elektronicznej bezpośrednio z kasy.
Zniesienie obowiązku drukowania paragonu. Od kiedy?
Ministerstwo Finansów już od dłuższego czasu dąży do tego, by e-paragony stopniowo zastępowały te tradycyjne. Ostatecznie, pożegnamy się z nimi całkowicie. Od stycznia 2023 r. wszyscy przedsiębiorcy będą musieli przestawić się na kasy online lub wirtualne kasy fiskalne. Nie będą musieli drukować paragonu i wręczać go w formie papierowej.
Polecany artykuł:
Paragon z zakupów, który się nie pogniecie, nie zniszczy i nie zgubi. Będzie go można znaleźć w skrzynce e-mailowej lub w SMS-ach. Tak właśnie będą wyglądały e-paragony, którym rząd powiedział stanowcze tak.
Zgodnie z ujawnionymi przez Ministerstwo Finansów planami dotyczącymi wprowadzenia e-paragonów, korzystanie z tej innowacji ma być jak na razie dobrowolne zarówno dla sklepów, jak i kupujących. Klient będzie musiał wyrazić na to swoją zgodę. Po spodziewanym wejściu w życie stosownego rozporządzenia, wszyscy sprzedawcy będą musieli wprowadzić nowe oprogramowania do kas fiskalnych, aby zamiast tradycyjnego papierka, wysłać kupującemu e-paragon.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]!