Historia i teraźniejszość zamiast WOS-u w szkołach
Jak czytamy na stronie ministerstwa: "jeszcze w grudniu do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych trafi projekt podstawy programowej przedmiotu historia i teraźniejszość". Ten ma zostać wprowadzony 1 września 2022 roku. Do końca listopada mają potrwać prace ekspertów w tym zakresie.
Historia i teraźniejszość, czyli tzw. HiT ma zastąpić wiedzę o społeczeństwie w liceum, technikum oraz szkołach branżowych w zakresie podstawowym. Jak dodaje ministerstwo, wiedza o społeczeństwie w zakresie rozszerzonym dla uczniów technikum i liceum pozostanie bez zmian.
Polecany artykuł:
Historia i teraźniejszość: co obejmie zakres nauczania?
Przedmiot Historia i teraźniejszość będzie obejmować zagadnienia z "z obecnej podstawy programowej przedmiotu wiedza o społeczeństwie w zakresie podstawowym oraz zagadnienia z historii najnowszej – dzieje powojenne od 1945 r. do 2015 r., Polska i świat." Dodatkowo treści z dotychczasowego przedmiotu WOS zostaną wkomponowane w kontekst historyczny, by uczniowie mogli lepiej zrozumieć "złożoność procesów historycznych oraz społeczno-politycznych".
Jak podaje ministerstwo, wymiar godzin przedmiotu historia i teraźniejszość będzie wynosił 3 godziny w cyklu kształcenia w liceum ogólnokształcącym i technikum zamiast obecnych 2 godzin przeznaczonych na przedmiot wiedza o społeczeństwie. Wymiar godzin historii w cyklu kształcenia w zakresie podstawowym zmieni się z obecnych 8 i będzie wynosił 7.