1 kwietnia 2021 roku minęło 5 lat od wprowadzenia w Polsce programu 500 plus przewidującego 500 zł na dziecko. Najpierw ze świadczenie wypłacane było tylko na drugie dziecko, co miało przyczynić się do poprawienia przyrostu naturalnego w kraju. Teraz 500 plus wypłaca się na każde dziecko. Harmonogram wypłat pieniędzy urywa się w czerwcu 2022 roku. Również od przyszłego roku szykują się spore zmiany w programie. Chodzi o formę wypłacania 500 plus, a także przejęcie pieczy nad realizacją programu przez ZUS. Co to dokładnie oznacza dla beneficjentów?
To KONIEC 500 plus? Program może zostać ZLIKWIDOWANY. Minister zdradził szczegóły
Koniec 500 plus w czerwcu 2022 roku [10.06.2021]
Z informacji zamieszczonej w wykazie prac legislacyjnych rządu wynika, że w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej trwają prace nad nowelizacją ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, która reguluje funkcjonowanie programu Rodzina 500 plus. Wśród proponowanych zmian są m.in.:
- składanie wniosków wyłącznie w formie elektronicznej,
- odejście od corocznych naborów,
- wypłata świadczeń jedynie w formie bezgotówkowej,
- zmiana instytucji wypłacającej świadczenia.
O szczegółach każdej z nich przeczytasz w dalszej części artykułu.
Zmiany w programie 500 plus w 2022 roku
Obecnie obsługą programu zajmują się samorządy, czyli wójt, burmistrz lub prezydent miasta, a w sprawach wymagających decyzji i rozstrzygnięć związanych z koordynacją systemów zabezpieczenia społecznego – wojewoda.
Zgodnie z projektem zadania te przejąłby Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W regulacji zapisano, że sprawy dotyczące prawa do świadczenia wychowawczego za okresy sprzed 1 stycznia 2022 r. nadal będą realizowane, do zakończenia postępowania, przez dotychczasowe organy. Będą one również kontynuować wypłacanie świadczeń wychowawczych przyznanych przed 1 stycznia 2022 r. do końca okresu, na jaki zostały przyznane, czyli do 31 maja 2022 r. w okresie styczeń – maj 2022 r.
Od 1 stycznia 2022 r. ZUS będzie wypłacał na bieżąco przyznawane przez siebie świadczenia wychowawcze oraz będzie od 1 lutego 2022 r. przyjmować wnioski na kolejny okres rozpoczynający się 1 czerwca 2022 r.
Zmiany w 500 plus. Wnioski online i 500 zł na konto
Zgodnie z obecnymi przepisami, aby otrzymać 500 plus, należy co roku składać wniosek na nowy okres świadczeniowy. Ustawa dopuszcza możliwość składania wniosków w różnych formach, m.in. w formie papierowej, a wypłata świadczenia może następować za pośrednictwem poczty, wypłaty gotówkowej lub przekazu bankowego.
Projekt zakłada wykorzystanie wyłącznie elektronicznych kanałów składania wniosków i wypłatę świadczeń jedynie w formie bezgotówkowej. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj: To już koniec 500 plus w gotówce. Rewolucja w programie społecznym. Zobacz, co się zmieni
Regulacja przewiduje także odejście (od 2023 r.) od corocznego składania wniosków i automatyczne odnawianie prawa do świadczenia na kolejny okres rozliczeniowy.