W Sejmie rozpoczęły się pierwsze prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym i ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Potocznie zostało to nazwane elementem tarczy antyinflacyjnej rządu, w ramach której dokonane zostaną również zmiany stawek VAT na prąd, gaz i ciepło systemowe.
W projekcie tym przewidziana jest m.in.: czasowa obniżka stawek podatku na energię elektryczną i niektóre paliwa silnikowe, tj. olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę silnikową, gaz skroplony LPG.
Projekt wprowadza także zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej sprzedawanej gospodarstwom domowym od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. oraz obniżkę stawki tego podatku dla innych odbiorców.
Polecany artykuł:
Ceny paliwa. Będzie taniej już od grudnia. Ile zapłacimy za paliwo?
Projekt wprowadza także obniżkę stawek akcyzy na paliwa w okresie od 20 grudnia do 31 grudnia tego roku i od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. Jak wynika z uzasadnienia, ze względu na uregulowania unijne konieczna jest podwyżka stawek akcyzy na początku roku, choć i tak będą one niższe niż obowiązujące obecnie.
Z uzasadnienia projektu wynika, że po tegorocznej obniżce w grudniu olej napędowy może być tańszy o 8 gr na litrze (a po uwzględnieniu VAT – o 10 gr), zaś od 1 stycznia do 31 maja – o 5 gr na litrze (o 6 gr z VAT). Z kolei benzyna w grudniu może potanieć o 14 gr/l (z VAT o 17 gr), a od stycznia – o 11 gr/l (z VAT o 18 gr na litrze).
Co więcej, od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. sprzedaż paliwa będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem od sprzedaży detalicznej.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!