AHS Krab

i

Autor: Vikulec, Wikimedia Commons

Wiadomości

Kolejne inwestycje w przemysł zbrojeniowy. Polska podpisała porozumienie

2025-02-24 16:22

W poniedziałek, 24 lutego ministrowie obrony Polski i Słowacji podpisali list intencyjny ws. umocnienia współpracy w obszarze przemysłu zbrojeniowego. Porozumienie to obejmuje cztery obszary. Wśród nich planuje się podnoszenie zdolności produkcji amunicji, szczególnie kalibru 155 mm. Słowacy są także zainteresowani spolonizowaną wersją koreańskich czołgów K2.

Porozumienie polsko-słowackie. Kolejne inwestycje w zbrojenia

Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz spotkał się w poniedziałek z wicepremierem, ministrem obrony Słowacji Robertem Kaliniakiem, który przyjechał do Warszawy, by omówić kwestie dotyczące współpracy wojskowej oraz możliwości zacieśnienia współpracy przemysłowej i wojskowo-technicznej. Po spotkaniu ministrowie podpisali list intencyjny dotyczący umocnienia współpracy w obszarze przemysłu zbrojeniowego. Kosiniak-Kamysz poinformował na wspólnej konferencji prasowej, że porozumienie obejmuje cztery obszary.

Pierwsza sprawa to pozyskanie i zainteresowanie strony słowackiej przeciwlotniczymi zestawami rakietowymi Piorun. To jest nasz produkt eksportowany, który sprawdził się na polu walki na Ukrainie; dziękuję za zainteresowanie strony słowackiej - powiedział.

Drugi obszar - zaznaczył - "to wspólne działania w celu podnoszenia zdolności produkcji amunicji, ze szczególnym uwzględnieniem amunicji 155 mm". "Tutaj Słowacja ma ogromne zdolności produkcyjne - jedne z największych na świecie, nie tylko w Europie" - wskazał Kosiniak-Kamysz. Przekazał, że trzeci obszar dotyczy wspólnej możliwości produkcji kołowego transportera opancerzonego na bazie Rosomaka z systemem wieżowym Turra 30 słowackiej produkcji.

Czyli połączenie działalności przemysłu polskiego i przemysłu słowackiego oraz sprzedaż takiego kołowego transportera opancerzonego na rynki państw trzecich - podkreślił szef MON. Czwarty obszar - podał Kosiniak-Kamysz - dotyczy "zainteresowania strony słowackiej spolonizowaną wersją czołgów K2". 

To jest bardzo ważny element. Powinno to dać ogromny impuls dla polskiego przemysłu zbrojeniowego, żeby jak najszybciej dogadać się ze stroną koreańską i zacząć produkcję spolonizowanej wersji czołgów K2, bo tą wersją są zainteresowani nasi partnerzy ze Słowacji - zaznaczył Kosiniak-Kamysz.

Radio ESKA Google News
Autor:

Słowacja postawi na obronę terytorialną. Wzorem Polska?

Szef MON powiedział też, że ze swoim słowackim odpowiednikiem rozmawiał o współpracy Wojsk Obrony Terytorialnej. Na moją prośbę generał Krzysztof Stańczyk niedługo złoży wizytę na Słowacji. Tam teraz trwa dyskusja o budowie obrony terytorialnej. Myślę, że możemy się ze skutecznością podzielić naszymi doświadczeniami" - przekazał wicepremier. Dodał, że rozmowa dotyczyła też bezpieczeństwa granicy.

I tutaj też zaprosiłem przedstawicieli rządu, słowackiego ministerstwa obrony do odwiedzenia granicy polsko-białoruskiej i obserwowania systemu zabezpieczenia przed nielegalną migracją - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Wicepremier podkreślił, że dobre polsko-słowackie relacje są potrzebne to tego, by budować jedność w ramach NATO i UE, by budować siłę wschodniej flanki NATO. "Mamy tutaj wielką rolę do odegrania. Polska i Słowacja - nasze narody przyjaźnią się, jesteśmy w bardzo dobrych stosunkach, a dzisiaj wchodzimy na wyższy poziom relacji związanych z bezpieczeństwem, który stanowi absolutny priorytet" - zaznaczył Kosiniak-Kamysz.

Minister obrony Słowacji zwrócił uwagę, że Polska w tej chwili jest silnym liderem w obszarze obrony. "Polska już dzisiaj ma spełnione limity tego, jak ma wyglądać wsparcie wzrostu wydatków na obronę" - dodał. Kaliniak zaznaczył, że jego kraj jest zainteresowany ciekawymi pomysłami Polski. "Takimi jak na przykład to podwójne finansowanie rozwoju obrony" - wskazał.

W Bolesławiu znowu zapadła się ziemia. Ogromne zapadlisko znajduje się w pobliżu domów

Wypadek w Sienicznie