reklamówki

i

Autor: Canva Polacy zużywają średnio 490 toreb foliowych rocznie. To 6. miejsce w Europie

Kolejna sieć sklepów spożywczych całkowicie rezygnuje z plastikowych toreb. Ile foliówek zużywają Polacy?

2021-03-30 16:47

Kolejna sieć sklepów spożywczych całkowicie rezygnuje z plastikowych materiałów. Tym razem na taki krok zdecydowała się Żabka. – Torby na zakupy, tzw. zrywki oraz plastikowe wieczka do kubków na kawę zastąpiły całkowicie biodegradowalne, papierowe odpowiedniki – poinformowała w komunikacie sieć. W ten sposób do środowiska rocznie ma trafić aż 1 000 t plastiku mniej. Podobną decyzję podjęły już m.in. sklepy Kaufland i Stokrotka. Tymczasem WWF alarmuje – Polacy zużywają średnio 490 toreb foliowych rocznie!

Spis treści

  1. Żabka całkowicie zrezygnowała z plastikowych toreb. Co w zamian?
  2. Sieci spożywcze rezygnują z plastikowych toreb
  3. Ile foliówek zużywają Polacy?

Żabka całkowicie zrezygnowała z plastikowych toreb. Co w zamian?

Żabka, w trosce o środowisko, całkowicie zrezygnowała z plastikowych toreb. Jak poinformowano w komunikacie, „torby na zakupy, tzw. zrywki oraz plastikowe wieczka do kubków na kawę zastąpiły całkowicie biodegradowalne, papierowe odpowiedniki”.

– Zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi to jedno z największych wyzwań współczesnego świata. Obsługując dziennie ok. 2,5 mln klientów, mamy świadomość naszej roli wobec ograniczania plastiku w naszej sieci i zachęcania klientów do dokonywania świadomych wyborów, dobrych dla naszej planety – mówi Tomasz Suchański, prezes Grupy Żabka.

Sieci spożywcze rezygnują z plastikowych toreb

Na całkowitą rezygnację z plastikowych materiałów, zdecydowała się nie tylko Żabka. Taki krok podjęły również Kaufland i Stokrotka.

– Chcąc zmniejszyć negatywny wpływ na nasze otoczenie, postanowiliśmy także zrezygnować z kolportażu gazetek. Wciąż będą one dostępne na stronach internetowych oraz w specjalnie zaprojektowanych stojakach sklepowych – mówi Konrad Majkowski, menadżer ds. komunikacji i PR w Stokrotce.

Niektóre sieci zdecydowały się na wprowadzenie wielorazowych siatek na owoce. Mają je m.in. Biedronka, Kaufland, Carrefour i Lidl.

– Kolejną zmianą w naszych sklepach są właśnie woreczki wielokrotnego użytku na owoce i warzywa. Liczymy, że w ten sposób wspólnymi siłami z naszymi klientami uda nam się ograniczyć wykorzystanie jednorazowych zrywek – mówi Aleksandra Robaszkiewicz z Lidl Polska.

Ile foliówek zużywają Polacy?

WWF alarmuje: Polska jest szóstym krajem w Unii jeśli chodzi o wykorzystanie plastiku.

– Wyprzedzają nas tylko Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania i Wielka Brytania. Przed nami długa droga – podczas, gdy Polak, Portugalczyk lub Słowak zużywa średnio 490 torebek foliowych rocznie, Fin czy Duńczyk tylko 4 – mówi Ewa Chodkiewicz, ekspert WWF ds. Zrównoważonej Gospodarki i Konsumpcji.

Według WWF, produkcja foliowej torby trwa sekundę, a używana jest średnio przez 25 minut. Rozkłada się natomiast od 100 do 400 lat! Co roku na świecie produkuje się nawet bilion sztuk foliówek.

– Plastik, który trafia do oceanów, co roku zabija ponad milion morskich ptaków i sto tysięcy morskich ssaków – podaje WWF.

Prąd i szlafrok z plastikowej butelki, czyli dlaczego warto właściwie segregować odpady?