Kleszcze z Azji i Afryki w Polsce. Skąd się wzięły?
Tymczasem w naszym kraju można już spotkać kolejne niebezpieczne insekty. Chodzi o kleszcze z Azji i kleszcze z Afryki. Skąd wzięły się w naszym kraju?
Kleszcze z Azji jeszcze kilka lat temu nie występowały na naszych terenach. Głównie spotykane były m.in. na Półwyspie Iberyjskim oraz na Dalekim Wschodzie. Kleszcze z Azji należą do pasożytów trójdzielnych - czyli larwy, nimfy i dorosłe osobniki wybierają za "ofiarę" różne organizmy. Te ostatnie mogą zaatakować duże ssaki, w tym również ludzi. W Polsce kleszcze z Azji pojawiły się ze względu na ocieplenie klimatu.
Kleszcze z Azji: jakie choroby powodują?
Kleszcze z Azji po raz pierwszy spotkano w Polsce w 1953 roku. Potem słuch o nich zaginął. Jednak od trzech lat coraz częściej pojawiają się doniesienia o kleszczach azjatyckich, m.in. w okolicach Wrocławia. Ich napływ jest spowodowany przez sprowadzane z zagranicy gryzonie.
Jakie choroby roznoszą kleszcze z Azji? W Chinach to najpopularniejszy rodzaj kleszczy. Według tamtejszych lekarzu osobniki są odpowiedzialne za gorączkę Q - ta może doprowadzić do zapalenia mięśnia sercowego, zapalenia mózgu lub wątroby. Kleszcze azjatyckie przenoszą również kleszczowy tyfus syberyjski i gorączkę krwotoczną krymsko-kongijską. Do tego inne niebezpieczne choroby.
Kleszcze z Afryki są już w Niemczech. Kiedy dotrą do Polski?
Okazuje się, że kleszcze z Azji to nie jedyne zagrożenie. Równie niebezpieczne są kleszcze afrykańskie. Dotąd w Polsce niespotykane, ale występują już u naszych zachodnich sąsiadów. Ich pojawienie się w naszym kraju to kwestia czasu. Dodajmy, że na ich namnażanie wpływa wciąż ocieplający się klimat.
Kleszcze afrykańskie są dużo większe, niż te znane nam w Polsce. Przenoszą groźne choroby wątroby i nerek.