Kleszcze z Afryki w Polsce. Tak wyglądają [ZDJĘCIA]

i

Autor: Pixabay Kleszcze z Afryki są już w Polsce. Jak je rozpoznać? Zobacz, jak wyglądają i czym różnią się od europejskiej odmiany kleszczy.

Kleszcze z Afryki w Polsce! Są śmiertelnie groźne. Ukąszenie może sparaliżować twarz [ZDJĘCIA]

2021-05-27 10:28

Kleszcze z Afryki są już w Polsce. Ta odmiana pajęczaków może być śmiertelnie groźna, ponieważ jest zdolna przenosić choroby niewystępujące naturalnie w naszym klimacie. Kleszcze z Afryki mogą być aktywne niemal cały rok. Ich ukąszenie może prowadzić nawet do paraliżu twarzy.

Spis treści

  1. Kleszcze z Afryki – gdzie występują?
  2. Jak wyglądają kleszcze z Afryki?
  3. Kleszcze z Afryki – jakie choroby przenoszą?
  4. Kleszcze z Afryki. Jak się przed nimi chronić?

Eksperci nie mają wątpliwości: Kleszcze z Afryki są już w Polsce. Jeszcze w 2020 roku ich obecność obserwowano m.in. w Niemczech, nie było jednak żadnych potwierdzonych przypadków występowania tej odmiany w naszym kraju. W tym roku sytuacja się zmieniła. Afrykańskie kleszcze z rodzaju Hyalomma przyleciały do Polski prawdopodobnie na ptakach wędrownych, bez trudu adaptując się do warunków w naszych lasach. Choć pajęczaki te znane są biologom od ponad 40 lat, to na przestrzeni czasu zdążyły ewoluować i potrafią przetrwać znacznie dłużej, w znacznie trudniejszych warunkach, niż kiedyś, o ile tylko znajdą żywiciela. Może nim być zarówno człowiek, jak i zwierzęta. Kleszcze z Afryki są o tyle niebezpieczne, że potrafią przenosić choroby, których europejscy lekarze zwykle nie diagnozują ani nie leczą. Dla osób żyjących w klimacie umiarkowanym, których układ odpornościowy nigdy nie miał z nimi do czynienia, wiele schorzeń może okazać się śmiertelnie niebezpiecznych. Gdzie występują kleszcze z Afryki? Jak wyglądają? Jakie choroby mogą przenosić i jak się przed nimi chronić?

Jak uchronić przed kleszczami siebie i swojego psa?

Kleszcze z Afryki – gdzie występują?

Afrykańskie kleszcze występują najliczniej na północy Czarnego Kontynentu. Zasiedlają również Azję Zachodnią, a także południe Europy. Występują głównie na stepach, sawannach i w zakrzewieniach. Regularnie dostają się poza swój naturalny obszar występowania, przenosząc się m.in. na ptakach wędrownych. W 2007 roku po raz pierwszy zaobserwowano je w Holandii, w 2012 roku na Węgrzech, a w 2019 roku – w Niemczech. Specjaliści wskazują, że od 2021 roku kleszcze z Afryki występują również w Polsce, głównie w lasach, podobnie jak ich europejskie odpowiedniki.

Stadia młodociane afrykańskich kleszczy aktywne są od czerwca do października, ze szczytem w lipcu–sierpniu, a ich okres żerowania trwa 2–3 tygodnie.

Jak wyglądają kleszcze z Afryki?

Afrykańskie kleszcze Hyalomma są większe niż europejskie. Mogą mieć do 5 cm długości i ponad 3 cm szerokości. Oprócz dużych rozmiarów rozpoznać je można po rozłożonych, prążkowanych odnóżach z paskami w kolorze kości słoniowej. Ubarwienie kleszczy z Afryki może być różne – od rudobrązowego do czarnego.

Zobacz, jak wyglądają kleszcze z Afryki - przejdź do galerii niżej.

Sonda
Kleszcze 2021. Czy widziałeś je już w tym sezonie?

Kleszcze z Afryki – jakie choroby przenoszą?

Afrykańskie kleszcze są niebezpieczniejsze od europejskich, ponieważ potrafią przenosić choroby niewystępujące w naszym klimacie, niediagnozowane i nieleczone na co dzień przez tutejszych lekarzy. Wśród nich należy wymienić takie schorzenia jak:

  • anaplazmoza,
  • bebeszjoza,
  • gorączka plamista,
  • gorączka krwawiących oczu (CCHF, krymsko-kongijska).

Według niektórych badań ukąszenie kleszcza z Afryki może prowadzić nawet do paraliżu twarzy.

Kleszcze z Afryki. Jak się przed nimi chronić?

Sposoby ochrony przed kleszczami z Afryki są takie same jak w przypadku ich europejskich odpowiedników. Eksperci podkreślają, że nie trzeba się ich bać, ale warto stosować profilaktykę, wybierając się np. do lasu czy na spacer z psem. Skuteczna ochrona przed kleszczami to m.in.:

  • Szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu.
  • Noszenie ubrań z długim rękawem.
  • Noszenie nakrycia głowy.
  • Wybieranie jasnych ubrań.
  • Używanie środka odstraszającego insekty, w tym kleszcze.
  • Dokładne obejrzenie całego ciała po pobycie w lesie, na łące itp.
  • Unikanie przebywania w wysokiej trawie, zaroślach – nie tylko w lesie, lecz także w parku miejskim czy na łące.