Kleszcze to zmora sezonu wiosenno-letniego. Pajęczaki wczepiają się w skórę zwierząt domowych, najczęściej psów i kotów, ale ludzie też często wracają po spacerach w lesie z niechcianym pasażerem. Lekarze i weterynarze ostrzegają, że kleszcze mogą roznosić groźne choroby, w tym boreliozę. Niestety nie ma metody chroniącej przed kleszczami w 100%. Najlepszym sposobem na uniknięcie niebezpieczeństwa jest więc dokładnie sprawdzenie skóry pupila i swojego ciała po spacerze oraz unikanie miejsc, w których pajęczaków jest najwięcej. W tym ostatnim może pomóc specjalna mapa kleszczy w Polsce. Więcej na ten temat w dalszej części artykułu.
Polecany artykuł:
Mieszkańcy Polski zgłaszają miejsca pełne kleszczy
Na stronie ciemnastronawiosny.pl zamieszczano specjalną interaktywną mapę aktualizowaną przez internautów i internautki. Ludzie zaznaczają na niej miejsca, gdzie ich zwierzęta lub oni sami złapali kleszcza. Dzięki temu dowiadujemy się, w jakich miejscach kleszczy jest najwięcej. Mapę znajdziecie tutaj.
Usuwanie kleszcza - zostawmy to specjalistom
Kleszcze najczęściej wspinają się na wyższe źdźbła traw czy krzaki. Spadając na ciało zwierzęcia lub człowieka, wczepiają się w skórę. Samodzielne usuwanie insektów nie jest zalecane. Najlepiej udać się do ośrodka lub lecznicy, gdzie owad zostanie wyciągnięty za pomocą specjalnego przyrządu.