NFZ ostrzega przed kleszczami
Narodowy Fundusz Zdrowia ostrzega przed wzmożoną aktywnością kleszczów. NFZ zaznacza, że znaczący wzrost ryzyka zakażenia bakterią przenoszoną przez kleszcze pojawia się po 36 godzinach od momentu wkłucia. Dlatego tak ważna jest szybkość działania po kontakcie z tym pajęczakiem.
Jak rozpoznać, że to kleszcz?
Kleszcz w skórze nie zawsze jest widoczny, szczególnie kiedy jest to miejsce ciężko dostępne dla oka. Jeżeli zaatakuje nas larwa kleszcza lub nimfa, wtedy najczęściej na skórze widzimy zaledwie kropkę. Musimy się nieco bardziej przyjrzeć, aby zauważyć jego odnóża. Ponadto, ślina pajęczaka zawiera substancje znieczulające, więc kiedy nas ukąsi, jest to całkowicie bezbolesne. Dlatego właśnie wiele nawet nie zdaje sobie sprawy, że miało kontakt z kleszczem, a dowiaduje się o tym dopiero podczas wizyty u lekarza.
Jak pozbyć się kleszcza?
W aptekach dostępne są odpowiednie narzędzia do bezpiecznego i skutecznego, samodzielnego usuwania kleszczy, które gwarantują bezpieczne uchwycenie kleszcza bliżej skóry i skuteczne wyciągnięcie go. NFZ wyjaśnia, że po usunięciu kleszcza należy zastosować czynności higieniczne, tzn. umycie i zdezynfekowanie skóry wodą utlenioną lub innymi produktami z apteki. W sytuacji, w której w trakcie usuwania kleszcza pozostanie duży fragment jego ciała np. główka, należy wykonać czynności opisywane w ulotkach załączonych do zakupionych narzędzi.