Spis treści
Nazwa „karnawał” wywodzi się od włoskiego słowa „carnevale”, a z łaciny: „carnem levāre” („mięso usuwać”). W Polsce nazywany był w Polsce "zapustami" lub "mięsopustem". Obecnie karnawał obchodzony jest niemal w każdym zakątku świata. Karnawał 2023 rozpoczął się 6 stycznia. W tym roku karnawał potrwa, aż do 21 lutego, czyli Środy Popielcowej 2023. W międzyczasie obchodzić będziemy również ostatki. Co to takiego i kiedy są ostatki 2023?
Kiedy są ostatki 2023?
Ostatki, to po prostu ostatnie pięć dni karnawału, a szczególnie istotna jest sobota. Obchodzimy ją tuż po Tłustym Czwartku, który w tym roku świętujemy 16 lutego. Ostatkowy weekend 2023 potrwa zatem od 17 do 19 lutego. W tym czasie urządzać można huczne bale i biesiady. Ostatki nazywane są również śledzikiem, a określenie to szczególnie popularne jest na Kaszubach. Nawiązuje ono do postu, który katolicy rozpoczną w Środę Popielcową i który potrwa do Wielkanocy. Symboliczny śledzik zwiastuje zatem 40 dni postu.
Ostatki - tradycje staropolskie na koniec karnawału
W ostatki bawili się już nasi pradziadowie. Wyjmowali wtedy z szaf odświętne stroje, tańczyli, śpiewali i jedli szykując się na nadejście Wielkiego Postu. W czasie ostatków po wsiach i miastach chodzili przebierańcy, niosący kozę, bociana i niedźwiedzia. Ta tradycja długi czas utrzymywała się na śląsku. Ponadto przywoływano oczywiście wiosnę i objadano się. Nadejście wiosny zaklinało się między innymi wysokimi podskokami.
W niektórych rejonach popularne było również, grzebanie basa. Był to symboliczny pogrzeb instrumentu muzycznego - żegnano się w ten sposób z zabawami i tańcami. Zamożni szlachcie organizowali natomiast reduty czyli bale maskowe.
Polecany artykuł: