Spis treści
- Nowa lista lektur na rok szkolny 2021/2022: Karol Wojtyła i kardynał Wyszyński
- Wychowanie do życia w rodzinie od 1 września 2021
Nowa lista lektur i zmiany dotyczące m.in. wychowania do życia w rodzinie. Przemysław Czarnek szykuje kolejną rewolucję. Od nowego roku szkolnego uczniowie będą musieli zapoznać się z dodatkowymi pozycjami. Na nowej liście znalazło się m.in. dziewięć tytułów związanych z Janem Pawłem II oraz dwie książki poświęcone postaci prymasa Wyszyńskiego.
Czytaj także: Czarnek: od września nauczyciele zarobią więcej. Będzie też mniej biurokracji
Nowa lista lektur na rok szkolny 2021/2022: Karol Wojtyła i kardynał Wyszyński
Nowy kanon lektur będzie obowiązywał od 1 września. Zmiany dotyczą zarówno szkół podstawowych, jak i ponadpodstawowych. - Zmiany dotyczą głównie lektur uzupełniających (w przypadku klas I-III szkoły podstawowej – propozycji lektur do wspólnego i indywidualnego czytania) i polegają na zaproponowaniu takich pozycji książkowych, które warto omawiać z uczniami ze względu na ich walory edukacyjne i wychowawcze (czytelny system wartości), elementy konstrukcyjne utworu (konstrukcja świata przedstawionego, wyraziście zarysowana akcja) oraz warstwę językową utworu (polszczyzna staranna, pozbawiona wulgaryzmów i kolokwializmów, nadmiernych ozdobników) - czytamy na stronie ministerstwa.
Wśród dodatkowych lektur znajdują się m.in.:
- "Lolek. Opowiadania o dzieciństwie Karola Wojtyły" (fragmenty) Piotra Kordyasza,
- André Frossard - "Nie lękajcie się! Rozmowy z Janem Pawłem II",
- Witold Pilecki - "Raport Witolda",
- Jan Paweł II - "Przekroczyć próg nadziei" (fragmenty),
- Karol Wojtyła - "Przed sklepem jubilera",
- Stefan Wyszyński - "Zapiski więzienne",
- Paweł Zuchniewicz - "Ojciec wolnych ludzi. Opowieść o Prymasie Wyszyńskim".
Szczegółowa lista lektur znajduje się >>TUTAJ<<
Wychowanie do życia w rodzinie od 1 września 2021
Zmiany dotyczą także przedmiotu wychowanie do życia w rodzinie. - Zmiana obowiązująca od 1 września 2021 r. polega na wykreśleniu zalecenia realizacji zajęć wychowanie do życia w rodzinie (WDŻ) na pierwszej i ostatniej godzinie lekcyjnej. Zmiana nie nakłada obligatoryjnego obowiązku innego planowania rozkładu lekcji. Pozwoli natomiast dyrektorowi planować je w najbardziej optymalny sposób, bez narzucania, że powinny być one na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej. Zajęcia WDŻ nie są jedynymi zajęciami w szkole z podziałem na grupy. Nauczycielom przedmiotu WDŻ powinny zostać zapewnione takie same warunki pracy jak mają inni nauczyciele.
Zajęcia WDŻ są obligatoryjne z mocy rozporządzenia do realizacji w szkołach. Rodzice mogą jednak zdecydować o uczestnictwie dziecka w tych zajęciach - czytamy.