Spis treści
- Jenoty w Polsce - skąd się wzięły?
- Jenoty w Polsce - tak rozprawiły się z wilkiem!
- Czy jenoty są pod ochroną?
Jenoty w Polsce - skąd się wzięły?
Jenoty sprowadzono do Europy pod koniec lat trzydziestych XX wieku. Hodowlę fermową jenota rozpoczęto natomiast w Polsce w roku 1959. Zwierzęta łatwo dostosowały się do nowych warunków i te, które znalazły się na wolności, radzą sobie coraz lepiej również w naszych lasach. Obecność jenota azjatyckiego w Polsce jako gatunku żyjącego wolno została po raz pierwszy odnotowana w roku 1955, a miało to miejsce w Puszczy Białowieskiej. Obecnie spotkać można je już na terenie całego kraju. Najchętniej na swoje tereny wybierają rozległe lasy liściaste, w górach pojawiają się tylko sporadycznie. Chętnie przebywają w pobliżu zbiorników wodnych.
Jenoty w Polsce - tak rozprawiły się z wilkiem!
Leśnicy z Nadleśnictwa Hajnówka (woj. podlaskie) opublikowali nagranie, które może wstrząsnąć widzami. Dwa, niewielkiej wielkości jenoty z łatwością odpędzają wilka od martwego żubra. Zwierzę nie ma szansy pożywić się padliną. Warto pamiętać, że to jenot w przeciwieństwie do wilka jest na naszych ziemiach gatunkiem inwazyjnym. Nie da się ukryć, że stanowią obecnie spory problem dla krajowych zwierząt leśnych, a dobrym przykładem jest właśnie poniższe wideo. P
"Przy jenotach wilk nie ma szans" - napisali leśnicy.
Czy jenoty są pod ochroną?
Jenoty nie są w Polsce pod ochroną. Zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska z roku 2009, można więc polować przez cały rok. Jenoty silniejsze i sprawniejsze są między innymi od naszych rodzimych lisów, przez co przejmują ich łowieckie tereny i zmniejszają populację w lisa w Polsce.