Korea Południowa protestuje przeciw uwolnieniu radioaktywnej wody z Fukushimy do oceanu

i

Autor: PAP/EPA/JEON HEON-KYUN Korea Południowa protestuje przeciw uwolnieniu radioaktywnej wody z Fukushimy do oceanu

Japonia: Radioaktywna woda z Fukushimy trafi do oceanu. Co to oznacza?

2021-04-13 11:52

Rząd Japonii oficjalnie zatwierdził decyzję o uwolnieniu do oceanu ponad milion ton przefiltrowanej, ale wciąż radioaktywnej wody ze zniszczonej elektrowni jądrowej w Fukushimie. Ta decyzja wywołała ostry sprzeciw Chin i Korei Południowej, a także japońskich rybaków.

O planach wypuszczenia do oceanu radioaktywnej wody z elektrowni jądrowej w Fukushimie poinformowano na wtorkowym posiedzeniu rządu w Tokio. Woda z Fukushimy zostanie rozcieńczona, tak aby spełniała międzynarodowe standardy, a następnie, za ok. 2 lata ma rozpocząć się proces uwalania jej do oceanu. "Usunięcie oczyszczonej wody jest sprawą nieuniknioną w procesie likwidacji elektrowni Fukushima Daiichi" – powiedział na posiedzeniu szef rządu Yoshihide Suga. Zapewnił, że standardy bezpieczeństwa zostaną spełnione "z dużym marginesem", a władze podejmą "stanowcze kroki, by uniknąć szkód dla reputacji kraju".

Sprzeciw wobec decyzji japońskich władz wyraziły już Chiny i Korea Południowa, a także japońscy rybacy. Ci ostatni obawiają się, że konsumenci nie będą chcieli kupować owoców morza złowionych na okolicznych obszarach z obawy przed skażeniem.

Japońska agencja prasowa Kyodo podkreśla, że plan zyskał aprobatę Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA). Dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi ocenił, że plan jest poprawny z naukowego punktu widzenia i wpisuje się w standardy przemysłu atomowego na świecie.

Woda z Fukushimy została przefiltrowana przy użyciu zaawansowanych technologii, co pozwoliło usunąć z niej większość radioaktywnych izotopów. Jednego z nich, trytu, nie da się jednak pozbyć, dlatego woda składowana jest obecnie w zbiornikach. Zgodnie z prognozami przepełnią się one latem 2022 roku. Według raportu Reutera, w zbiornikach tych przechowywanych jest obecnie około 1,3 miliona ton radioaktywnej wody - czyli ilość wystarczająca do wypełnienia 500 basenów olimpijskich.