Kalendarzowy pierwszy dzień wiosny przypadnie, jak co roku, wypada 21 marca. Oznacza to, że nie pokryje się on z astronomicznym pierwszym dniem, który przypadnie dzień wcześniej – 20 marca. To właśnie wówczas nastąpi równonoc, czyli zrównanie dnia z nocą – będą one trwały tyle samo: po 12 godzin. Od tej chwili każdy kolejny dzień będzie starał się dłuższy a noc – krótsza. A jaka będzie pogoda na wiosnę 2022?
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotowali długoterminową, eksperymentalną prognozę pogody na zbliżającą się wielkimi krokami wiosnę, która już zaczęła się pojawiać za oknem.Jak wyjaśniają eksperci, prognozy długoterminowe są obarczone dużą niepewnością i mogą się od siebie znacząco różnić.
Prognoza długoterminowa. Pogoda na kwiecień 2022
Średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w południowej części kraju najprawdopodobniej będzie mieścić się w zakresie normy wieloletniej. Na północy możliwa suma opadów powyżej normy wieloletniej.
Norma średniej temperatury powietrza z lat 1991-2020 dla kwietnia jest cieplejsza od poprzedniej normy z lat 1981-2010. Dolna granica normy, dla prezentowanych w prognozie miast, jest średnio wyższa o 0.7°C, a górna granica o 0.1°C.
Prognoza długoterminowa. Pogoda na maj 2022
W całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej.
Norma średniej temperatury powietrza z lat 1991-2020 dla maja jest zbliżona do poprzedniej normy z lat 1981-2010.
Prognoza długoterminowa. Jaka pogoda czeka nas w czerwcu 2022?
Średnia miesięczna temperatura powietrza oraz miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Na wschodnich i południowo wschodnich krańcach kraju możliwa suma opadów powyżej normy.
Norma średniej temperatury powietrza z lat 1991-2020 dla czerwca jest cieplejsza od poprzedniej normy z lat 1981-2010. Dolna granica normy, dla prezentowanych w prognozie miast, jest średnio wyższa o 0.4°C, a górna granica o 0.5°C.
Jak interpretować pojęcia „powyżej normy” i „poniżej normy” w prognozach na kwiecień-czerwiec?
Prognoza średniej temperatury powietrza „powyżej normy” nie jest równoznaczna z tym, że występować będą np. dni z temperaturą maksymalną powyżej 25°C, a prognoza „poniżej normy” np. dni z temperaturą minimalną poniżej 5°C. Jednocześnie prognoza średniej temperatury „poniżej normy" nie wyklucza pojawienia się dni z temperaturą maksymalną powyżej 25°C, a prognoza „powyżej normy” dni z temperaturą minimalną poniżej 5°C. Należy pamiętać, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy. Prognoza sumy opadów „powyżej normy” nie oznacza, że zdarzać się będą intensywne opady deszczu i burze, równocześnie prognoza "poniżej normy" nie odrzuca możliwości wystąpienia takich zjawisk. Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz).