Narodowa kwarantanna ponownie zamknęła siłownie, baseny i kluby fitness. Rezygnacja z aktywności fizycznej w takich miejscach stała się niezwykle uciążliwa dla wielu osób. Szczególnie że temperatura na zewnątrz nie zachęca do uprawiania aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Może być wręcz szkodliwa.
Aktualizacja: ZAKAZ uprawiania sportu! Twardy lockdown i nowe obostrzenia od 27.03.2021
Zgodnie z rządowym rozporządzeniem, na siłowniach, basenach czy w klubach fitness ćwiczyć mogą wyłącznie osoby przygotowujące się do zawodów sportowych, posiadające licencję Polskiego Związku Sportowego. Okazuje się, że sporo placówek oferuje wyrobienie takiego dokumentu każdej chętnej osobie. Nie jest to tak trudne, jakby się mogło wydawać.
Jak uzyskać licencję sportową krok po kroku?
Aby stać się członkiem PZS, trzeba należeć do związku zrzeszającego członków określonej dyscypliny. Przykładowo mogą to być Polski Związek Żużlowców, Narciarzy, a nawet… Przeciągania Liny. Alternatywą w niektórych przypadkach jest również uczestnictwo w różnego rodzaju kursach przygotowawczych, np. na instruktora fitness.
Jak uzyskać licencję sportową? Procedura jest prosta i w większości przypadków składa się z 3 prostych kroków:
- Zgłosić się do siłowni, basenu czy centrum sportu oferującego wyrobienie licencji Polskiego Związku Sportowego.
- Podać wymagane dane osobowe (imię, nazwisko, PESEL itp.).
- Dokonać opłaty.
Ile kosztuje uzyskanie licencji sportowej? Ostateczna cena może różnić się w zależności od „oferty” klubu, do którego się zgłosimy. Zwykle jednak opłaty mieszczą się w zakresie 50-100 zł. To niewielka cena, biorąc pod uwagę fakt, że z licencją Polskiego Związku Sportowego można bez przeszkód ćwiczyć na siłowni, w klubie fitness czy pływać na basenie.
Do czego upoważnia licencja Polskiego Związku Sportowego?
Licencje sportowe dotyczą poszczególnych związków i klubów zrzeszonych w Polskim Związku Sportowym. Uprawniają one do uprawiania określonych dyscyplin sportu i przyznawane są przez PZS, zwykle na czas nieokreślony. Osoba, która chce uzyskać licencję sportową, składa wniosek o jej wydanie we właściwym związku sportowym pisemny wniosek zawierający:
- swoje imię i nazwisko, datę i miejsce urodzenia oraz adres,
- określenie dyscypliny sportu, na której uprawianie się ubiega,
- określenie okresu, na jaki licencja ma być przyznana,
- datę i podpis.
Aby zdobyć licencję sportową, nie można mieć przeciwwskazań do uprawiania sportu w danej dyscyplinie. Dana osoba może również stracić uprawnienia, jeśli na zawodach lub w trakcie przygotowań:
- stosuje doping,
- nie przestrzega regulaminów sportowych,
- rażąco narusza obowiązki zawodnika.