Jak przygotowuje się ciało papieża do pogrzebu? Ekspert tłumaczy nowoczesną balsamację

i

Autor: PAP/EPA/ANGELO CARCONI

wiadomości

Jak przygotowuje się ciało papieża do pogrzebu? Ekspert tłumaczy nowoczesną balsamację

2025-04-25 14:37

Po śmierci papieża Franciszka pojawiły się pytania o to, jak to możliwe, że jego ciała jest wystawione przez kilka dni bez widocznych zmian pośmiertnych. Ekspert "od śmierci i ostatniego pożegnania" Adam Ragiel na swoim TikToku zdradza sekrety dotyczące współczesnych technik balsamacji. Wyjaśnia jaka procedurze podlega ciało głowy Kościoła.

Śmierć papieża Franciszka i przygotowanie do ceremonii

Po śmierci papieża Franciszka 21 kwietnia 2025 roku, jego ciało zostało wystawione w bazylice św. Piotra, by wierni mogli oddać mu ostatni hołd. Wielu zadaje sobie pytanie: jak to możliwe, że ciało nie ulega zmianom i może być wystawione publicznie przez kilka dni? Odpowiedzi udziela specjalista z zakresu balsamacji – Adam Ragiel, ekspert ze Szkoły Pogrzebowej. Na swoim profilu na TikToku tłumaczy on różne zagadnienia tematyki pogrzebowej.

Nowoczesna balsamacja. Tak przygotowano ciało papieża

Do współczesnego zabiegu balsamacji wykorzystujemy nowoczesne płyny. Poprzez wstrzyknięcie płynu konserwującego do układu tętniczego zatrzymujemy proces gnicia, eliminujemy nieprzyjemne zapachy, zabezpieczamy ciało przed wyciekami wydzielin i wydalin oraz nawadniamy ciało tak, że wygląda naturalnie.” - tłumaczy Adam Ragiel w najnowszym filmiku.

Dodaje, że balsamacja to obecnie nie tylko procedura sanitarna, ale też zaawansowany zabieg chemiczny, który umożliwia przechowanie ciała w stanie nienaruszonym nawet przez kilka dni. Dzięki temu możliwe jest zorganizowanie uroczystych pożegnań w godnej formie – bez pośpiechu, z szacunkiem dla osoby zmarłej.

Specjalistyczny sprzęt i odpowiednie procedury

Aby proces balsamacji mógł zostać wykonany prawidłowo, potrzebny jest odpowiedni sprzęt – m.in. zbiorniki iniekcyjno-aspiracyjne oraz pompa iniekcyjno-aspiracyjna, która pozwala na precyzyjne podanie płynów konserwujących do układu naczyniowego.

„Współczesna technika balsamacji to nie mumifikacja ciała z czasów neolitycznych czy też starożytnego Egiptu. To zabieg pośmiertny, poprzez który zmieniamy skład chemiczny ciała i przyspieszamy proces mineralizacji" - wyjaśnia dalej Adam Ragiel.

Historia papieskich pochówków

W ostatnich dekadach również ciała poprzednich papieży były poddawane zabiegom konserwacyjnym. Św. Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku, Benedykt XVI – 31 grudnia 2022 roku. W każdym z tych przypadków możliwe było wystawienie ich ciał dla wiernych, co wymagało zastosowania odpowiednich procedur.

Franciszek, znany z prostoty i skromności, zdecydował również o zmianie zasad samego pochówku. Jego ciało od razu zostało złożone do trumny, bez wcześniejszego wystawienia na katafalku, jak miało to miejsce u jego poprzedników.

Oprac. Jakub Sadkowski, źródło: TikTok

Przeniesienie trumny z papieżem 24.04.2025