Wydarzenia

Jak dotrzeć na pogrzeb papieża Franciszka? Poradnik dla pielgrzymów z Polski

2025-04-23 12:53

Pogrzeb papieża Franciszka przyciągnie do Rzymu setki tysięcy wiernych z całego świata – także z Polski. Uroczystości pogrzebowe zaplanowano na sobotę, 26 kwietnia. Może wciąż w nich udział nawet milion ludzi. Niestety, zorganizowanie wyjazdu na ostatnią chwilę nie będzie łatwe, bilety lotnicze są wyprzedane. Jak zatem dostać się do Rzymu i bezpiecznie dotrzeć na Plac św. Piotra? Oto praktyczny przewodnik dla pielgrzymów z Polski.

Pogrzeb papieża Franciszka

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia w wieku 88 lat. Jego pogrzeb odbędzie się w sobotę 26 kwietnia o godzinie 10:00 na placu Świętego Piotra. Ceremonię poprzedzą kilkudniowe uroczystości, które rozpoczęły się już w środę (23 kwietnia) procesją z trumną do bazyliki Świętego Piotra.

Jak dotrzeć z Polski na pogrzeb papieża? Podróż samolotem i pociągiem: bilety wyprzedane, a dodatkowych połączeń brak

Przed pogrzebem papieża Franciszka połączenia lotnicze i kolejowe do Rzymu cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Mimo to, przewoźnicy nie zdecydowali się jednak na wprowadzenie dodatkowych połączeń. Polskie Linie Lotnicze LOT poinformowały, że wszystkie rejsy odbywają się zgodnie z dotychczasowym harmonogramem. Sobotnie loty zostały już całkowicie wyprzedane.

Podobne stanowisko zajmuje PKP Intercity, które również nie planuje uruchomienia specjalnego pociągu do Włoch. Wzmożony ruch obserwują także tanie linie lotnicze, takie jak Wizz Air i Ryanair, które notują bardzo duży wzrost rezerwacji. W większości przypadków bilety na najbliższe loty do Rzymu są już niedostępne.

Podróż samochodem. Poradnik dla pielgrzymów z Polski

Dla osób, które nie zdążyły zarezerwować biletu, pozostaje jeszcze jedna opcja – podróż samochodem z Polski do Rzymu. Z Warszawy do stolicy Włoch jest około 1700 kilometrów, co przy sprawnej jeździe zajmuje około 18–20 godzin, w zależności od warunków drogowych i liczby postojów.

Trasa z Polski do Rzymu

Najpopularniejsza trasa prowadzi przez Czechy, Austrię i północne Włochy. Z Warszawy należy kierować się na Katowice i przejście graniczne w Cieszynie, następnie przez Brno, Wiedeń i Graz, a potem włoskie miasta Udine, Wenecję, Bolonię i Florencję aż do Rzymu. Trasa wiedzie głównie autostradami, co zapewnia płynny przejazd. Warto pamiętać o opłatach drogowych w każdym z tych krajów.

Zablokowane ulice w Watykanie, ścisłe środki bezpieczeństwa w Rzymie

Jak podaje gazeta "Corriere della Sera", podczas uroczystości pogrzebowych papieża Franciszka, Rzym zostanie objęty ścisłymi środkami bezpieczeństwa. W rejonie Watykanu obowiązywać będzie blokada ruchu drogowego, szczególnie w kluczowych lokalizacjach, takich jak:

  • Piazza Risorgimento
  • Castel Sant’Angelo
  • Via della Conciliazione
  • Porta Angelica
  • Borgo Pio
  • Via dei Penitenzieri

Zamkniętych lub częściowo zamkniętych będzie kilkanaście ulic w promieniu kilku kilometrów od Watykanu, a do zarządzania ruchem i zapewnienia bezpieczeństwa zaangażowano ponad 400 strażników. W operacji udział bierze 2000 funkcjonariuszy sił porządkowych, a w ciągłej gotowości pozostaje 170 pojazdów operacyjnych. Dodatkowo używane są drony i śmigłowce do patrolowania przestrzeni powietrznej. Służby pracują 24 godziny na dobę.

Jak dojechać na Plac Świętego Piotra?

Wybierając się na pogrzeb papieża samochodem, nie dojedziemy zatem w okolice Placu św. Piotra. W dniu pogrzebu duża część centrum Rzymu – w tym okolice Watykanu – będzie całkowicie zamknięta dla ruchu samochodowego. Ulice takie jak Via della Conciliazione, Porta Angelica, Borgo Pio, Via dei Penitenzieri i inne w "czerwonej strefie" będą zamknięte i patrolowane.

Gdzie zostawić samochód i jak dalej dotrzeć?

Najlepszym rozwiązaniem będzie pozostawienie samochodu na parkingach typu Park & Ride (P+R) na obrzeżach miasta, np.:

  • Parcheggio Anagnina (linia metra A)
  • Parcheggio Laurentina (linia metra B)
  • Parcheggio Battistini (linia metra A)
  • Parcheggio Ponte Mammolo (linia metra B)

Te parkingi są zintegrowane z rzymską komunikacją miejską i umożliwiają szybkie przesiadki na metro. Jak informowała gazeta „Corriere della Sera”, w dniu pogrzebu wiele linii transportu publicznego będzie działać w trybie wzmocnionym – 11 linii ATAC pozostanie w pełnej gotowości.

Ostatni odcinek pokonamy pieszo

Aby dojechać na uroczystość najlepiej wsiąść w metro linii A (pomarańczowej), ewentualnie linii B i wysiąść na stacji Ottaviano – San Pietro – Musei Vaticani lub Cipro, które są najbliżej Watykanu. Pozostały dystans do Placu św. Piotra trzeba pokonać pieszo. Spodziewany jest kilkusetmetrowy spacer przez kontrolowane strefy bezpieczeństwa. Tu pomoże nam GPS. Pamiętajmy by ustawić trasę dla pieszych, a nie samochodową!

Co warto wiedzieć? Wskazówki od reportera Radia Eska

Jak podaje reporter Radia Eska, Mateusz Gołębiewski, który jest na miejscu, na Plac św. Piotra zdecydowanie warto wybrać się bez plecaka, a jeśli już – to tylko z niewielkim i lekkim bagażem. Najlepiej, by w środku znalazła się jedynie butelka wody i niezbędne drobiazgi.

W Rzymie panują obecnie upały, a odczuwalna temperatura jest znacznie wyższa niż ta, którą pokazują termometry. Sam Plac św. Piotra – choć majestatyczny – nie oferuje wystarczającego zacienienia. Dlatego warto przygotować się na długie godziny stania w pełnym słońcu, jak to zwykle bywa przy kolejkach do Bazyliki.

Władze Rzymu ostrzegają, że w dniu pogrzebu do miasta może przybyć ponad milion dodatkowych osób. Oznacza to nie tylko tłumy pielgrzymów, ale także ścisłe kontrole i długie oczekiwanie na wejście do strefy uroczystości.

Szczególną ochroną objęto delegacje m.in. z USA (z udziałem prezydenta Donalda Trumpa), Wielkiej Brytanii (książę William) oraz Unii Europejskiej (Ursula von der Leyen). Rezydencje dyplomatyczne, takie jak Villa Taverna, również będą ściśle chronione.

Pogrzeb papieża. Jaka będzie pogoda?

Prognoza pogody w dniu pogrzebu nie przewiduje deszczu ani silnych wiatrów, co oznacza, że warunki do udziału w wydarzeniu będą komfortowe, choć będzie bardzo ciepło. Temperatura może osiągnąć 21-24 stopni Celsjusza, a temperatura odczuwalna może sięgać nawet 27 stopni. 

Wybierając się na uroczystość warto zabrać ze sobą wodę, nakrycie głowy i przygotować się na stanie w słońcu.

TRUMNA PAPIEŻA PRZENIESIONA DO BAZYLIKI ŚW. PIOTRA