Inflacja w styczniu 2022. GUS podał najnowsze dane
Największy wzrost odnotowano w paliwach do prywatnych środków transportu - 23,8 proc. rdr. Jeśli weźmiemy pod uwagę cały transport, to ceny podskoczyły o 17,5 proc. rdr. Żywność i napoje bezalkoholowe podrożały o 9,4 proc. rdr. Mieszkanie (dział) - 12 proc. rdr. Nośniki energii zanotowały wzrost o 18,2 proc. rdr. Napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe - 3,7 proc. rdr.
Przypomnijmy, że w grudniu według danych Głównego Urzędu Statystycznego inflacja wyniosła 8,6 proc rok do roku.
Analityk z zespołu makroekonomii PIE Marcin Klucznik zaznaczył, że wzrost inflacji w styczniu do 9,2 proc. "to prawdopodobnie najwyższy odczyt w tym roku". "W lutym rządowe tarcze obniżą inflację o prawie 2 pkt." - ocenił.
Klucznik zwrócił uwagę, że wzrost inflacji w styczniu z 8,6 proc. do 9,2 proc. rdr to pierwszy odczyt od czerwca 2021 r. poniżej konsensusu prognoz (9,3 proc.).
Według PIE rządowe tarcze obniżą inflację do ok. 7,6 proc. w lutym. Pomimo tego tempo wzrostu cen pozostanie wysokie.
CPI powróci w okolice 9 proc. prawdopodobnie już w maju - wskazał Klucznik. Zdaniem eksperta bez tarcz rządowych wyniki prawdopodobnie oscylowałyby wtedy blisko 11 proc. - Dopiero w drugiej połowie roku inflacja będzie spadać. Jeszcze w grudniu ceny będą wyższe o 6 proc. - ocenił.
W opinii analityków PIE dużym ryzykiem dla skutecznej walki z inflacją jest groźba wybuchu konfliktu na Ukrainie.
Konsekwencją napięć jest wzrost cen surowców energetycznych – w ostatnim tygodniu ropa naftowa podrożała o 3,2 proc., a gaz ziemny o 2,9 proc. - zwrócił uwagę Klucznik. Dodatkowo wzrost ryzyka geopolitycznego osłabia polską walutę. - W efekcie spodziewamy się wzrostu cen dóbr importowanych, zwłaszcza paliw - zaznaczył
Zdaniem eksperta w takim otoczeniu Rada Polityki Pieniężnej będzie dalej podnosić stopy procentowe.
Spodziewamy się, że główna stopa NBP wzrośnie w marcu o 0,25 pkt. do 3,0 proc. - wskazał Klucznik. Cykl podwyżek prawdopodobnie zakończy się w maju na poziomie 3,5 proc. - przewiduje PIE.
Według analityków pogarszająca się koniunktura powstrzyma Radę przed dalszymi podwyżkami. Badania GUS wskazują, że oczekiwania gospodarstw domowych co do sytuacji gospodarczej są obecnie najsłabsze od wybuchu pandemii - podsumowano.
Polecany artykuł: