Ile osób może jechać samochodem? Takie pytanie pojawia się nie bez powodu. Nowe obostrzenia w Polsce są ogłaszane co chwilę. Ma to związek ze wzrostem liczby osób, u których stwierdzono obecność SARS-CoV-2. Rekord zakażeń w Polsce jest bity niemal codziennie, przez co prawdopodobnym scenariuszem dla kraju jest twardy lockdown w marcu. Na mocy restrykcji mogą zostać zamknięte zakłady fryzjerskie czy sklepy budowalne. W skrajnym wypadku może dojść do ogłoszenia zakazu przemieszczania się. Czy w związku z tym powinniśmy się spodziewać, że ustalony zostanie limit pasażerów w samochodach osobowych? Ostatnie rozporządzenia dotyczące tej kwestii wprowadzono jeszcze w 2020 roku. Kierowcy musieli brać je pod uwagę, gdy planowali przewozić pasażerów. Jak jest teraz? Ile osób może być w aucie? Czy obowiązują stare limity? Czy wprowadzono nowe? Wszyscy posiadacze samochodów osobowych powinni znać odpowiedzi na te pytania.
Limit pasażerów w samochodzie - ile osób może podróżować autem?
W 2020 roku, krótko po ogłoszeniu pierwszych restrykcji i lockdownu w Polsce, pojawiły się też regulacje dotyczące ilości pasażerów w samochodzie osobowym. Dotyczyły one pojazdów mogących przewozić od 7 do 9 osób. Chodziło więc o busy. Przepis brzmiał następująco:
[...] pojazdami samochodowymi przeznaczonymi konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą – danym pojazdem można przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób niż wynosi połowa miejsc siedzących.
Regulacje nie dotyczyły mniejszych aut osobowych. Nie zapowiada się też, by wraz z nowymi obostrzeniami pojawił się limit pasażerów w zwykłym samochodzie. Kierowcy takich pojazdów mogą więc spokojnie zapełniać wszystkie miejsca.