W Polsce emerytura przysługuje osobom, które ukończyły wymagany wiek (60 lat w przypadku kobiet i 65 dla mężczyzn) oraz posiadają wymaganą liczbę okresów składkowych i nieskładkowych (20 dla kobiet i 25 u mężczyzn, przy czym okresy nieskładkowe nie mogą przekroczyć 1/3 okresów składkowych). Za okresy składkowe uznawane są te, w których dana osoba podlegała ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu, odbywała czynną służbę w Wojsku Polskim lub pobierała zasiłek macierzyński.
Cały czas pojawiają się jednak pomysły, aby emeryturę wypłacać w inny sposób. Jednym z nich jest właśnie emerytura stażowa. Według pierwotnej koncepcji świadczenie miało być wypłacane nawet po 35 latach pracy. Czym jest zatem emerytura stażowa? Ile będzie wynosić po 35 latach pracy?
Czym jest emerytura stażowa?
Emerytura stażowa to autorski pomysł Andrzeja Dudy. Według prezydenta emerytura miałaby być wypłacana nie po uzyskaniu konkretnego wieku, ale ma być zależna od wieku obywatela. Według jego planów świadczenie przysługiwałoby tym pracownikom, którzy przez cały okres pracy opłacali składki do ZUS lub KRUS. Przejście na emeryturę stażową ma być uprawnieniem, a nie obowiązkiem ubezpieczonego.
Pierwotnie pomysł prezydenta zakładał, że na emeryturę stażową będzie można przejść, jeśli kobieta uzyska staż pracy 35 lat, a mężczyzna 40 lat. Ostatecznie złożony w grudniu 2021 roku w sejmie prezydencki projekt przewiduje, że na wcześniejsze emerytury mogłyby przechodzić osoby, które mają odpowiednio wysoki staż pracy: 39 lat w przypadku kobiet oraz 44 lata w przypadku mężczyzn.
Ile będzie wynosić emerytura po 35 latach pracy?
Drugim warunkiem otrzymania emerytury stażowej jest zgromadzenie w ZUS odpowiednich składek emerytalnych, które pozwoliłyby na obliczenie świadczenia na co najmniej minimalnym poziomie (1250,88 zł brutto w 2021 r.). Według planu zatem, przy założeniach najniższej obowiązującej obecnie emerytury w Polsce, świadczenie po stażu pracy wymienionym w ustawie, nie powinno być niższe niż 1066,24 zł na rękę.
Polecany artykuł: