Handel w niedziele: w sklepach będą pracować studenci i emeryci? Jest taki pomysł!

i

Autor: pexels Handel w niedziele: w sklepach będą pracować STUDENCI i EMERYCI?

Handel w niedziele: w sklepach będą pracować STUDENCI i EMERYCI? Jest taki pomysł!

2021-10-08 8:46

W związku ze złożeniem poprawek nowela ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele została ponownie skierowana do senackich komisji. Senatorowie chcą m.in., żeby oprócz członków rodziny właściciela w niedziele w sklepie mogli pracować studenci czy emeryci.

W czwartek w Senacie odbyła się debata nt. noweli ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Główny cel ustawy to uszczelnienie obowiązujących przepisów tak, aby sklepy nie wykorzystywały np. casusu placówki pocztowej do obchodzenia zakazu.

W trakcie debaty senatorowie zgłosili kolejne poprawki do nowelizacji.

Senator Adam Szejnfeld (KO) tłumaczył, że złożył poprawkę, której konsekwencją byłoby odrzucenie noweli przez Senat. Podkreślił, że on jak i jego klub jest przeciwnikiem zakazu handlu w niedzielę. Zwrócił uwagę, że w Europie 63 proc. państw nie ma żadnych ograniczeń dotyczących handlu w niedziele. Dodał, że w samej UE tylko dziewięć na 27 państw stosuje pewne ograniczenia dotyczące handlu detalicznego.

Pies leczy się w jesiennym ubranku

Kolejne poprawki, jakie złożył senator, dotyczyły m.in. tego, aby rozszerzyć katalog osób uprawnionych, z których nieodpłatnej pomocy w niehandlowe niedziele będzie mógł korzystać przedsiębiorca, o osoby we wspólnym pożyciu. Nowela wskazuje w tym punkcie na osoby małżonka, dzieci, rodziców, macochy lub ojczyma, jak również rodzeństwa, wnuków i dziadków. Następna z poprawek - jak tłumaczył Szejnfeld - pozwoli przedsiębiorcom na zatrudnianie w sklepach, które mogą pracować w niedziele, uczniów i studentów do 26. roku życia oraz emerytów i rencistów.

Wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka (SLD) w trakcie debaty pytała m.in., dlaczego członkowie rodziny, którzy mogliby wyręczyć właściciela sklepu w niedziele, mieliby swoją pracę wykonywać nieodpłatnie. Zapowiadała poprawkę, która miałaby to zmienić. Pytała również, co się stanie, jeśli taki "nieodpłatny pomocnik" uległby wypadkowi w pracy.

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed, odpowiadając na ostatnie pytanie Morawskiej-Staneckiej, przyznał, że takie zdarzenie nie będzie traktowane jako wypadek przy pracy, gdyż osoba taka nie jest pracownikiem.

Nowela przewiduje uszczelnienie zakazu handlu w niedziele tak, by nie omijały go sklepy świadczące usługi pocztowe. Zgodnie z ustawą funkcjonować w niedziele będą mogły tylko te placówki, które wykażą, że rzeczywiście zajmują się one przede wszystkim usługami pocztowymi a nie handlem detalicznym - przychody z usług pocztowych będą musiały stanowić ponad 50 proc. pozostałych przychodów danej placówki.

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku.