Halloween obchodzimy 31 października, a jet to wieczór poprzedzający Wszystkich Świętych. Dzieci i dorośli w rożnych częściach świata obchodzą je dekorując domu, wybierając się na Cukierek albo Psikus lub imprezy przebierane. To czas odganiania złych duchów i wyluzowania się przed czekającymi nas dniami kontemplacji i zadumy. Jednym z symboli Halloween jest wydrążona dynia. Lampiony zdobią trawniki, schody i parapety ciesząc oczy przechodniów. Są jednak tacy, którzy widzą negatywne skutki tej tradycji.
Halloween przyczynia się do efektu cieplarnianego? Dynie emitują metan!
Każdego roku na wysypiska trafiają setki ton dyń. Marnowane są warzywa, bo wiele osób dokonuje bezmyślnych zakupów. Według Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych dynie, które trafią na wysypisko, ulegają rozkładowi i emitują metan. Gaz ten równie groźny jest dla środowiska jak dwutlenek węgla.
Instytut Ochrony Środowiska rok temu zachęcał do przemyślanych zakupów, a także do maksymalnego wykorzystywania dyń po Halloweenowym święcie. Jak to zrobić?
Co zrobić z dynią po Halloween?
Wyrzucanie dyni to spore marnotrawstwo, bo może ona jeszcze posłużyć innym. W jaki sposób? Ogrody zoologiczne, jak i hodowle zbierają zużyte dynie, które służą jako pasza dla zwierząt. Można również kupić dynię pastewną lub ozdobną. Nie są one żywnością, więc nie przyczyniamy się do marnotrawstwa.
Szukacie idealnego wzoru dla waszej dyni? W poniższej galerii znajdziecie kilka naszych propozycji!