Grypa w natarciu. Wiceminister zdrowia: możliwe problemy z dostępnością leków

i

Autor: pixabay.com zdj. ilustracyjne

Zdrowie

Grypa w natarciu. Wiceminister zdrowia: możliwe problemy z dostępnością leków

2025-02-06 15:43

Sezon infekcyjny w pełni. Obecnie obserwuje się gwałtowny wzrost przypadków grypy. Przychodnie są zawalone pacjentami. W czwartek w Sejmie wiceminister zdrowia Marek Kos poinformował, że między 27 stycznia a 2 lutego tygodniowa liczba zachorowań na grypę przekroczyła 200 tys. osób. Przyznał też, że lokalnie może brakować niektórych leków przeciw grypie.

Tygodniowa liczba przypadków grypy przekroczyła 200 tysięcy osób

Obecnie w Polsce obserwuje się wysoką liczbę zachorowań na grypę. W czwartek (6 lutego) wiceminister zdrowia Marek Kos poinformował w Sejmie, że w okresie między 20 a 26 stycznia oraz między 27 stycznia a 2 lutego tygodniowa liczba zachorowań na grypę przekroczyła 200 tys. osób.

- Obserwujemy dynamiczny wzrost zachorowań

– przyznał.

W związku z gwałtownym wzrostem infekcji, wzrosło także zapotrzebowanie na leki zawierające oseltamiwir. To substancja czynna, którą stosuje się w leczeniu zakażenia wirusem grypy. - Dlatego lokalnie mogą występować problemy z dostępnością tych leków – powiedział wiceminister.

Importują leki z zagranicy

Ministerstwo Zdrowia wydaje zgody hurtowniom farmaceutycznym na tzw. importy interwencyjne tych leków, czyli sprowadzenie ich z zagranicy, w obcojęzycznym opakowaniu. Do tej pory w tym sezonie wydano już dwie takie zgody. Jak zaznaczył Kos, wciąż hurtownie mogą wnioski o takie zgody składać.

- Zwróciliśmy się do podmiotów odpowiedzialnych z prośbą o zwiększenie dostaw na polski rynek tych leków. W odpowiedzi zadeklarowały, że miesięczne dostawy leków z substancją czynną oseltamiwiru będą w lutym i marcu wyższe

- przekazał także wiceminister.

Groźne powikłania grypy

Warto pamiętać, że najczęstsze powikłania grypy to m.in. zapalenie płuc oraz zaostrzenie współistniejącej choroby przewlekłej, np. astmy, cukrzycy, choroby niedokrwiennej serca.

Najbardziej narażone na powikłania są osoby powyżej 65. roku życia, dzieci do pięciu lat, kobiety w ciąży, osoby z przewlekłymi chorobami: serca, płuc, niedoborami odporności (np. zakażenie wirusem HIV), cukrzycą, zastoinową niewydolnością serca oraz z otyłością.

Źródło: Grypa w natarciu. Wiceminister zdrowia: możliwe problemy z dostępnością leków