Grobowiec sprzed 5000 lat odkryty w Peru. Nowe spojrzenie na najstarszą cywilizację Ameryk

i

Autor: flickr.com

ciekawostki

Grobowiec sprzed 5000 lat odkryty w Peru. Nowe spojrzenie na najstarszą cywilizację Ameryk

2025-04-25 10:58

W ruinach Caral archeolodzy odkryli grób kobiety sprzed 5 tysięcy lat. To najstarsze miasto obu Ameryk. Badacze sugerują, że zmarła należała do elity społecznej - podała agencja Reutera. Znalezisko może rzucać nowe światło na rolę kobiet w jednej z najstarszych cywilizacji świata.

Caral – najstarsze miasto Ameryk. To kolebka cywilizacji andyjskich

Caral uznawane jest za najstarsze miasto obu Ameryk. Położone jest nieco ponad 180 km na północ od Limy, blisko wybrzeża Pacyfiku. To kolebka kultur andyjskich, rozwijająca się w czasach, gdy rozkwitały cywilizacje starożytnego Egiptu, Mezopotamii czy Chin. Co wyjątkowe, Caral rozwijało się w całkowitej izolacji od innych wielkich kultur.

Od 2009 roku stanowisko archeologiczne Caral znajduje się na światowej liście dziedzictwa UNESCO. Mimo licznych badań teren ten wciąż skrywa wiele tajemnic. Najnowsze znalezisko tylko to potwierdza.

Archeologiczna sensacja. Grób kobiety sprzed 5 tysięcy lat

Archeolodzy poinformowali o odkryciu szczątków kobiety, która żyła około 5 tysięcy lat temu. Według naukowców zmarła mogła mieć od 20 do 35 lat. Wszystko wskazuje na to, że należała do wyższych sfer w ówczesnej społeczności.

To ważny pochówek, ponieważ ma elementy odpowiadające kobiecie o wysokim statusie” – powiedział Reuterowi archeolog David Palomino.

Badacz zwrócił uwagę na sposób, w jaki zwłoki były owinięte oraz jak zabalsamowana była skóra, włosy i paznokcie.

Pochówek pełen symboliki. Kolorowe pióra i egzotyczne artefakty

Ciało kobiety było przykryte niebieskimi i brązowymi piórami. Jak podkreśla Palomino, pióra mogły pochodzić z amazońskich papug, np. ar. Tego typu ozdoby są wyraźnym znakiem ceremonialnego charakteru pochówku. Jak podano, przy grobie znaleziono także kosze z darami, wazy, tykwy oraz dziób tukana – elementy mogące mieć znaczenie rytualne lub prestiżowe.

Choć badacze nie są jeszcze w stanie ustalić dokładnej daty pochówku, ciało znaleziono w warstwie odpowiadającej okresowi funkcjonowania cywilizacji Caral, czyli od ok. 3000 do 1800 roku p.n.e.

Rola kobiet w starożytnej cywilizacji Caral

Nowe odkrycie może świadczyć o wysokiej randze kobiet w strukturach społecznych kultury Caral. Według naukowców obecność tak bogatego rytualnego pochówku kobiecego może sugerować, że kobiety pełniły ważne funkcje. Być może kapłańskie, rytualne lub polityczne.

Jak podkreślają badacze, "według naukowców nowe odkrycie świadczy o randze kobiet w tej starożytnej społeczności, zamieszkującej tereny obecnego Peru długo przed Inkami".

Caral na tle innych cywilizacji

Cywilizacja Caral rozwijała się od około 3000 do 1800 r. p.n.e., co czyni ją jedną z najstarszych znanych cywilizacji świata. W przeciwieństwie do wielu społeczeństw starożytnych, Caral nie opierało się na sile militarnej. Zamiast tego rozkwitało dzięki wiedzy, astronomii, inżynierii i organizacji społecznej.

Dzisiejsze odkrycia są możliwe dzięki doskonale zachowanym ruinom i konsekwentnym badaniom prowadzonym przez archeologów peruwiańskich i międzynarodowych. Grób elitarnej kobiety jest dowodem na duchowe i społeczne bogactwo tej cywilizacji.

Oprac. Jakub Sadkowski, źródło: PAP

Eska Daje Szkołę - Igrzyska Starożytne
Quiz: Czy wiesz do jakiego kraju należy ta wyspa? Część II
Pytanie 1 z 20
Falklandy (Malwiny) to terytorium zamorskie jakiego kraju?
Quiz: Czy wiesz do jakiego kraju należy ta wyspa? Część II