Miejsce pochówku papieża Franciszka
W czwartek Watykan zaprezentował zdjęcia gotowego grobu papieża Franciszka. Znajduje się on w bazylice Santa Maria Maggiore (Matki Bożej Większej) w Rzymie. Tam umieszczono go w wąskiej niszy w posadzce, między Kaplicą Paulińską a Kaplicą Sforza, w pobliżu ołtarza świętego Franciszka. Bazylika ta była wyjątkowo bliska papieżowi – odwiedzał ją ponad 125 razy w trakcie swojego pontyfikatu.
Na płycie grobu widnieje tylko prosty napis „Franciscus” oraz reprodukcja krzyża, który papież nosił na piersi. Wybór tego miejsca oraz skromność inskrypcji były wolą samego papieża, wyrażoną w testamencie.
Charakter grobu papieża Franciszka i symbolika materiałów
Grób papieża wykonany został z marmuru pochodzącego z włoskiej Ligurii, miejsca pochodzenia rodziny matki Franciszka. Wybór materiału ma głębokie znaczenie symboliczne – stanowi odniesienie do korzeni i skromności, którą papież podkreślał przez całe życie.
Franciszek wielokrotnie deklarował przywiązanie do prostoty i ubóstwa, dlatego jego ostatnie życzenia dotyczące miejsca pochówku nie są zaskoczeniem. Grób znajduje się w miejscu dostępnym dla wiernych, bez specjalnych ozdób czy monumentalnych konstrukcji.
Uroczystości pogrzebowe papieża Franciszka – harmonogram
Papież Franciszek zmarł w poniedziałek, 21 kwietnia, w wieku 88 lat. Od środy jego trumna wystawiona jest w Bazylice Świętego Piotra, gdzie wierni mogą oddawać mu hołd. Piątek jest ostatnim dniem otwarcia bazyliki dla osobistego pożegnania papieża.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę na placu Świętego Piotra. Po mszy trumna zostanie przewieziona do bazyliki Matki Bożej Większej i złożona w przygotowanym grobie. Od niedzielnego poranka grób będzie dostępny do odwiedzania przez wiernych.
Oprac. Jakub Sadkowski, źródło: TVN24/EFE