Gigantyczna inflacja w Polsce! Tak źle nie było od ponad 20 lat

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Gigantyczna inflacja w Polsce! Tak źle nie było od ponad 20 lat

Gigantyczna inflacja w Polsce! Tak źle nie było od ponad 20 lat

2022-04-15 15:27

Inflacja w marcu wyniosła 11 procent licząc rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. W XXI wieku, tylko raz odnotowano w Polsce bardziej znaczący wzrost cen, w połowie 2000 roku. Kiedy ceny zaczną spadać?

Gigantyczna inflacja w Polsce

Tegoroczna - ciągle aktualna -  ustawa budżetowa zakładała, że inflacja wyniesie 3,3 proc. Taki wzrost cen nastąpił, ale nie w ciągu roku tylko w ciągu miesiąca - kiedy porównamy luty z marcem. Jak zapowiadają eksperci - to jeszcze nie koniec.

- Spodziewamy się, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie rosnąć. Jej szczyt powinien wypaść w wakacje i wyniesie ok. 13 proc. Do końca bieżącego roku ceny ogólnie będą rosnąć w tempie dwucyfrowym - mówi Aleksandra Beśka, analityczka Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Czytaj także: З Вами ФМ, ZWami FM. Radio dla mniejszości ukraińskiej w Polsce! Jak słuchać?

Według informacji podanych przez Główny Urząd Statystyczny, inflacja w marcu wyniosła 11 procent - licząc rok do roku.

Jakie produkty są najdroższe?

Wśród najdroższych produktów są paliwo, energia czy żywność. - Wzrost cen energii przyśpieszył w marcu z 19 procent do 24 proc., a ceny paliw do prywatnych środków transportu wzrosły o 33,5 proc. Podrożała też żywność, której ceny wzrosły o 9,2 proc. w marcu - dodaje Beśka.

Gorąca 20 Radia ESKA – notowanie 15.04.2022

Wpływy zmian cen na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem wg danych GUS

W marcu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie transportu (o 17,5%), mieszkania (o 2,6%), żywności (o 2,4%) oraz odzieży i obuwia (o 3,9%), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 1,60 p. proc., 0,68 p. proc., 0,57 p. proc. i 0,16 p. proc. Niższe ceny w zakresie rekreacji i kultury (o 0,4%) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,03 p. proc. W porównaniu z miesiącem analogicznym poprzedniego roku wyższe ceny w zakresie mieszkania (o 15,4%), żywności (o 9,6%) oraz transportu (o 24,1%) podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 3,84 p. proc., 2,33 p. proc. i 2,24 p. proc.

Zmiany cen według wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI)  oraz zharmonizowanego wskaźnika cen konsumpcyjnych (HICP) w stosunku  do analogicznego okresu roku poprzedniego (w %

i

Autor: GUS Zmiany cen według wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) oraz zharmonizowanego wskaźnika cen konsumpcyjnych (HICP) w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego (w %

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. Co jest większe? Zaskakująco trudny test, choć tylko dwie możliwości. Komplet punktów jest prawie nieosiągalny

Pytanie 1 z 12
Co jest większe: kartka w rozmiarze A4 czy kartka w rozmiarze A3?